<p>A legismertebb nem kötelező védőoltás az influenzával szembeni oltás. Árát az összes egészségbiztosító téríti. Lassan kezdődik az influenzaszezon: aki be akarja oltatni magát, most van rá a legideálisabb időszak, hogy időben kialakulhasson a vírussal szembeni védettség.</p>
Nyakunkon az influenzaszezon
A hideg ősz beköszöntével nőtt a légúti megbetegedések száma: a Közegészségügyi Hivatal (ÚVZ) adatai alapján a múlt héten 42 946 embernél állapítottak meg valamilyen akut légúti megbetegedést. A betegek többsége 5 évesnél kisebb gyerek volt. Az influenzavírus egyelőre csak 3921 személyt támadott meg, ami az összes légúti megbetegedés 9,1%-a, de három óvodában (egyet a Nagyszombati, egyet Nyitrai és egyet az Eperjesi kerületben) már pár napos influenzaszünetet is el kellett rendelni. Ennek ellenére egyelőre járványról korai beszélni, a sokéves tapasztalatok alapján az csak decembertől várható. Az influenza esetleges szövődményei miatt súlyos betegség, komplikációk esetén életveszélyes is lehet. Sokan összetévesztik a náthával vagy más megfázásos betegséggel, de az influenza lefolyása sokkal súlyosabb, mint egy egyszerű nátháé. Szakemberek szerint a legjobb védekezés a megelőzés.Megoszlanak a vélemények arról, érdemes-e beoltatni magunkat. Mint minden védőoltásnak, ennek is lehetnek mellékhatásai, leggyakrabban pár napig tartó bőrpír vagy izomfájdalom jelentkezhet, ami elenyésző az influenza tüneteivel, szövődményeivel szemben. Ivan Rovný országos tisztiorvos szerint a legtöbb ember számára az influenza csak egy kellemetlen tapasztalat, de bizonyos esetekben komoly lefolyása lehet. A komplikációk gyakran kórházi kezelést igényelnek, és bizonyos veszélyeztetett csoportoknál – például az idősebbek és súlyos szívbetegségekben szenvedők esetében – életveszélyesek is lehetnek. Aki nem bízik a védőoltásokban, az természetes úton is védekezhet – meg kell erősítenie szervezete ellenálló képességét. Ha pedig már megbetegedett, a vírust ne becsülje alá – a fertőzést nem szabadna lábon leküzdeni, hanem inkább otthon, ágyban kell átvészelnie.Van néhány különösen veszélyeztetett csoport – az 59 év fölöttiek, a krónikus légúti és szívbetegségben szenvedők, a szociális intézmények ügyfelei, a gyerekek –, akiket kimondottan ajánlott beoltani. Esetükben a védőoltás esetleges mellékhatásainak veszélye elenyésző az influenza tüneteivel, szövődményeivel szemben. A védőoltás beadására az október és a november a legalkalmasabb időszak, hogy időben kialakulhassanak az ellenanyagok. A védettség fokozatosan alakul ki, megfelelő szintet kb. az oltástól számított 14 napon belül ér el, és a védettség 6–12 hónapig tart. A vakcina árát az összes egészségbiztosító téríti.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.