Igor Matovičra a pénzügyminisztérium élén is nagy kihívások várnak: míg 2019-re az államadósság már csak a GDP alig valamivel több mint 48 százalékát tette ki, tavaly ez 60,57 százalékra ugrott.
Nyakig eladósodunk a világjárvány miatt
Rég nem látott költségvetési hiány, újra az egekbe szökő államadósság – a Statisztikai Hivatal legfrissebb jelentése szerint a világjárvány költségei és az alacsonyabb adóbevételek már tavaly felforgatták az államkasszát, és ez csak a kezdet. Idén folytatódik a mélyrepülés.
A Statisztikai Hivatal szerdán közzétette az állam gazdálkodásával kapcsolatos pontosított adatait, amelyek szerint a világjárvány rendkívül mély nyomot hagyott az államkasszán. „Míg 2019- ben a kiadások 1,25 milliárd euróval haladták meg a bevételeket, tavaly az államháztartás hiánya 5,6 milliárd euróra ugrott. A hiány tavaly így elérte a bruttó hazai termék (GDP) 6,16 százalékát, szemben az egy évvel korábbi 1,3 százalékkal” – mondta el lapunknak Jana Morháčová, a Statisztikai Hivatal szóvivője. A teljes képhez ráadásul hozzátartozik, hogy az önkormányzatok és a szociális alapok költségvetése tavaly pluszban végzett, a hiány növekedéséhez így teljes egészében a központi költségvetés járult hozzá, amikor a Matovič-kabinet 6,1 milliárd euróval költött többet a bevételeinél.
„Mindez természetesen az államadósságon is meglátszik, amely az egy évvel korábbi 45,3 milliárd euróról tavaly 55,2 milliárd euróra ugrott, amivel hirtelen semmivé foszlott az elmúlt évek igyekezete a GDP-arányos adóssághegy fokozatos csökkentésére” – tette hozzá Morháčová. Míg 2019-re az államadósság már csak a GDP alig valamivel több mint 48 százalékát tette ki, tavaly ez 60,57 százalékra ugrott.
Aki azt gondolná, hogy a tavalyi katasztrofális gazdálkodást már nem lehet túlszárnyalni, annak sajnos nem szolgálhatunk jó hírekkel. A pénzügyminisztérium előzetes becslései szerint az államháztartás hiánya idén meghaladja a 7 milliárd eurót, vagyis a GDP 7,4 százalékát. Az államadósság ugyanekkor a GDP csaknem 65 százalékára, 62 milliárd euróra nő. Szlovákia minden egyes lakosára így több mint 11 ezer eurónyi adósság jut majd, szemben a tavalyelőtti 8,3 ezerrel.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.