<p>Hatalmasra nőtt az elmúlt években a kórházak, elsősorban az állami fenntartású kórházak adósságállománya. Az egészségügyi minisztérium kimutatása szerint tavaly a kifizetetlen, lejárt határidejű számlák összértéke elérte az 549 millió eurót.</p>
Nő a kórházak adóssága
Pozsony |
Mintegy 25 százalékkal nőtt tavaly a kórházak össztartozása, a 119 millió eurós növekedés túlnyomó részét az egészségügyi minisztérium hatáskörébe tartozó egyetemi kórházak tartozása tette ki: a növekedés esetükben 108 millió euró. Az egyetemi kórházak flejárt összadóssága 442 millió euró volt tavaly év végén. Kisebb mértékben folytatódott a kiskórházak eladósodása is, az esedékes számláik összértéke 7,84 millió euróval emelkedett, de a teljes tartozásuk így is jóval alacsonyabb az egyetemi kórházak adósságánál: 83,65 millió euró.
Az egészségügyi minisztérium az üzemeltetési veszteségek növekedésével magyarázza az eladósodottsági szintmegugrását.„A valóság az, hogy azok a kórházak, amelyek nagyobb költségekkel járó kezeléseket biztosítanak, eladósodnak” – magyarázta lapunknak az egyre romló folyamatot a minisztérium. Ennek némiképpen ellentmond, hogy a legdrágább műtéteket végző kórházak, az onkológiai és a szív- és érrendszeri betegségeket kezelő intézmények adóssága csak minimális szinten, 170 ezer euróval emelkedett. Mivel ezeknek az intézményeknek korábban nem volt semmilyen adósságuk, ez az összeg megegyezik a teljes adósságállománnyal. Az egészségügyi közgazdászok szerint ez részben annak az eredménye, hogy ezeket az intézményeket már 2004-ben részvénytársaságokká nyilvánították.A minisztérium egyelőre a kórházak finanszírozásának rendszerén dolgozik, csak a rendszer átalakítása után tervezik a tehermentesítést. „Előbb meg kell állapítani, hogy mi okozza a kórházak eladósodását, hogy a jövőben ez már ne ismétlődjön meg – írta lapunk kérdésére az egészségügyi minisztérium sajtóosztálya. – Az első lépés a pénzfelhasználás hatékonyságának ellenőrzése az egész ágazatban, ezt követően lehet csak optimális megoldást találni a kialakult helyzetre.”
Az Egészségpolitikai Intézet (HPI) szerint ideális helyzet alakult ki a mélyebb reformok végrehajtására. „Itt állunk az új kormányciklus kezdetén, hatalmas a felhalmozódott adósság, idén forráscsökkenés várható, és egyre nő az elégedetlenek száma – állítja Tomáš Szalay, az intézet igazgatója. – Ez a feltételek ideális összetétele ahhoz, hogy a miniszter elkezdje a fájdalmas, de halaszthatatlan döntések megvalósítását, vagyis a reformot.”
A kórházak adósságának csökkentése
- 2004–2005:19,2 milliárd SKK (643 millió euró)
- 2009: 130,2 millió euró (visszatérítendő hitel)
- 2011: 350 millió euró
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.