Nincs kegyelem az érettségizőknek
Két év kihagyás után ismét klasszikus formában tartják meg az írásbeli érettségiket. A felvidéki magyar diákok kedden magyar nyelvből és irodalomból mérettettek meg, szerdán pedig idegen nyelvből kell helytállniuk.
A koronavírus-járvány kirobbanása óta először tért vissza a szlovákiai középiskolákba a hagyományos érettségi. A járványhelyzet miatt legutóbb 2019-ben vizsgáztak a megszokott módon a végzősök, a következő két tanévben a diákok az érdemjegyek átlagolásával kaptak érettségi érdemjegyet. A magyar oktatási nyelvű intézményekben kedden magyar nyelvből és irodalomból vizsgáztak, míg a szlovák iskolákban szlovák nyelvvel és irodalommal indult az érettségi hét. Szerdán az idegen nyelveké a főszerep, a legtöbben (közel 35 ezren) angolból vizsgáznak, míg a második legnépszerűbb választható nyelvnek a német (1217 fő) bizonyult. Csütörtökön azok vizsgáznak, akik választható tantárgyként a matematika mellett döntöttek. A felvidéki magyar fiataloknak pénteken a szlovák nyelv és irodalom tantárgyból készült feladatokat kell megoldaniuk. Ez a sorrend némileg megváltozott, általában magyar nyelvből szoktak az utolsó napon érettségizni a magyar iskolák diákjai.
Ígéretek
A középiskolások ellenezték az idei számonkérést, sokan úgy érezték, a távoktatás miatt nem tudtak kellőképp felkészülni. Branislav Gröhling (SaS) oktatási miniszter egy héttel a vizsgák előtt kijelentette: maguk a tanárok is elbírálták a teszteket, megvizsgálták, hogy a távoktatásra való tekintettel megfelelő-e a tervezett vizsga tartalma. Hangsúlyozta, a kidolgozásánál figyelembe vették a jelenlegi körülményeket, és a végzősök tudásának megfelelő követelményeket állítottak össze. A kérdések módosítása azonban nem történt meg, a végzősök a 2020-as tesztelésre készült példákat kapták kézhez, amelyeket az Oktatásügyi Szabványosított Mérések Nemzeti Intézete (NÚCEM) a járvány kitörése előtt készített.
Andruskó Imre, a komáromi Selye János Gimnázium igazgatója lapunk érdeklődésére megerősítette, valóban nem történt tartalmi változás a példákban. „A miniszter úr megígérte a tesztek átdolgozását, de ez végül nem történt meg. Ezek a tesztek már két éve raktáron vannak” – mondta, majd hozzátette, a szaktárca csupán leporolta a két évvel ezelőtti feladatlapokat. Kérdésünkre, sikerült-e átvenni a tesztben szereplő példákat, elmondta, a tanárok megtették a tőlük telhetőt az online oktatás során, a távoktatás keretén belül azonban nem lehet a megszokott tempóban haladni.
Az elmúlt két év nyomot hagyott a diákok lelkében, amit generációs élményként visznek majd tovább
– tette hozzá arra utalva, hogy a tananyagot többé-kevésbé sikerült pótolni, de az elszigeteltség és a karanténfáradtság rendkívül negatív hatással volt a tanulók mentális egészségére.
A kérdések nehézségi szintjét illetően az iskola igazgatója elmondta, az idei teszt beleillik abba a sorozatba, amit 2019-ig ismertünk. Rámutatott, a mostani negyedikesek másodikosak voltak 2020-ban, amikor a járvány kitörése miatt márciustól júniusig szinte alig jártak iskolába, a harmadik évfolyamot pedig szinte teljes egészében otthonról végezték. Az oktatás ebben a tanévben is döcögött, hiszen ahol felütötte a fejét a vírus, ott az egész osztálynak karanténba kellett vonulnia. „A nagy kérdés az, hogy a gyerekek ezalatt a két év alatt mennyire tudtak felkészülni. Szerintem sikerült nekik, de biztos nem olyan szinten, mint az előző évfolyamoknak, akik még 2019 előtt érettségiztek” – folytatta. Az eredmények kapcsán megjegyezte, a diákok nagy többsége valószínűleg sikeresen abszolválja az érettségit, az előző évekhez képest azonban némileg gyengébb teljesítményre számít.
Pontos szabályok
Az írásbelit két szakasz alkotja: a teszten legalább 33%-ot kell elérni, a fogalmazásnál pedig 25% az alsó határ. Az utóbbi esetében 4 téma áll a diákok rendelkezésére. Az intézményvezető kiemelte, ha az írásbeli rész egyikét elrontja a diák, a szóbelin még van lehetőség javításra – ha legalább hármasra lefelel, akkor megkapja az érettségit. Abban az esetben, ha valaki az írásbeli mindkét részén megbukik, akkor a jelenlegi tervek szerint csak szeptemberben pótvizsgázhat. A minisztérium számolt azzal, hogy koronavírus-fertőzés miatt néhányan nem tudják a márciusi időpontban teljesíteni a vizsgát, ezért április 5. és 8. között érettségizhetnek azok, akik a betegség miatt mulasztani kényszerültek. „Nekünk 117 diákunk van, és mindenki eljött az írásbelire” – tette hozzá Andruskó. Az eredmények online verzióját az iskolák május 4-én vehetik át, nyomtatott formában pedig május 5. és 10. között kézbesítik őket.
Újrahasznosított teszt
Az igazgató úgy véli, az életben mindenért keményen meg kell dolgozni, ezért helyes döntésnek tartja a szaktárca részéről, hogy hagyományos módon zajlik az érettségi.
A hibát ott látom a miniszter úr részéről, hogy nem dolgoztatott ki új teszteket. Lett volna rá idő, hogy összehívjon egy szakemberi gárdát, akik figyelembe veszik az elmúlt két év történéseit, de ez nem történt meg
– mondta, majd hangsúlyozta, Gröhling bejelentette ugyan, hogy tekintettel lesznek a távoktatás következményeire, de nem így lett. A középiskolák viszont a szóbe- lire átdolgozzák az érettségi tételeket. A gimnázium vezetője elárulta, a témák számát nem csökkentik, de az elvárt tudás mélységét igen. „Minden iskola arra fog törekedni, hogy a diákoknak segítsen. Önmagában nem tartom rossz döntésnek, hogy van érettségi. Valószínűleg én is így döntöttem volna, ha döntéshozói helyzetben vagyok, de az biztos, hogy az elmúlt két év eseményeinek figyelembevétele mellett átdolgoztam volna a tételeket” – jelentette ki Andruskó.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.