Andrea Kalavská egészségügyi miniszter nem írja alá a gyógyszer-támogatási rendszer módosítását. Szerinte a gyógyszergyártók nem nyújtottak be olyan árcsökkentési javaslatot, amely garantálná, hogy a beteg ne fizessen többet.
Andrea Kalavská egészségügyi miniszter nem írja alá a gyógyszer-támogatási rendszer módosítását. Szerinte a gyógyszergyártók nem nyújtottak be olyan árcsökkentési javaslatot, amely garantálná, hogy a beteg ne fizessen többet.
„A megszólított 300 gyártó közül csak kettő reagált érdemben. A cégek többsége nem a páciensek érdekeit tartja szem előtt, kizárólag a nyereséggel törődik, ezért nem írom alá a támogatási rendszer átalakítását” – nyilatkozta Kalavská. A szaktárca azt szerette volna, hogy a gyártók csökkentsék a támogatott gyógyszerek árát.
A gyártók viszont a minisztériumot bírálják. A gyógyszer-támogatási rendszer módosításának szükségességét ugyan nem vitatják, de szerintük az állam kizárólag az egészségbiztosítók érdekeit tartja szem előtt.
Az egészségbiztosítók ugyanakkor azzal érvelnek, hogy a jelenlegi támogatási rendszer idejétmúlt, rendet kell teremteni a támogatásokban. Az Egészségbiztosítók Szövetsége (AZP) szerint ezzel évente 70 millió eurót takaríthatnának meg, amit az egészségügyi ellátásra fordíthatnának. A gyógyszer-támogatási rendszert 2011 óta nem módosították, a biztosítók szerint az államnak már fogalma sincs, miért fizet más összeget ugyanazért a hatóanyagért, csak mert más csomagolásban van. Az AZP azt akarja elérni, hogy a hatóanyagoknak azonos ára legyen, mindegy, hogy milyen csomagolásban van a gyógyszer, vagy mi a diagnózis. A kudarc ellenére Kalavská bejelentette, mindent megtesznek a gyógyszer-támogatási rendszer javításáért úgy, hogy a beteg ne fizessen többet.
Az ellenzéki Spolu szerint nem a biztosítók, hanem a nagy gyógyszercégek és a gyógyászati eszközök gyártói szívják el a legtöbb forrást. A párt a Finstat társasággal közösen mérte fel, hogy ki keres a legtöbbet az egészségügyön. „A legnagyobb cégek az elmúlt öt évben 1,5 milliárd eurót vontak ki az egészségügyből” – nyilatkozta Oskar Dvořák, a Spolu egészségügyi szakértője. Szerinte a magánkézben levő egészségbiztosítók e tekintetben csak az ötödik helyen vannak. „Az egészségügyben rengeteg pénzt lehetne megtakarítani hatékony felhasználással” – tette hozzá Dvořák. (mi, TASR)
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.