Német külügyminiszter: Nem kell a kardcsörtetés az oroszok szomszédságában

Frankfurt |

<p><span style="font-size: 12px;">Nem segíti a biztonság megőrzését, ha a NATO &quot;kardcsörtetéssel&quot; akarja demonstrálni, hogy megvédi kelet-európai tagjait az egyre magabiztosabb Ororszországgal szemben - vélekedett a német külügyminiszter, akit szombaton idézett a Bild című napilap internetes honlapja.</span></p>

A híradás szerint Frank-Walter Steinmeier úgy véli: holmi "jelképes harckocsiparádé" a szövetség keleti határán korántsem szilárdítja meg a biztonságot. A miniszter ehelyett azt tartaná helyesnek, ha Oroszországot egyre inkább bevonnák a "felelősségmegosztás partnerségébe", vagyis az együttműködésbe például a fegyverzetellenőrzés és a közel-keleti rendezés terén vagy abban a kérdésben, hogy miként lehet továbbra is távol tartani Iránt atomarzenáljának fejlesztésétől.

Steinmeier annak kapcsán beszélt erről, hogy a NATO nagyszabású - 24 ország, köztük Magyarország 31 ezer katonájával zajló - hadgyakorlatot rendezett Lengyelországban Anaconda-16 fedőnéven. A tíznapos szárazföldi, légi és tengeri művelet hét gyakorlótéren zajlott, ahol összesen 3 ezer harci járművet, 105 repülőgépet és 12 hadihajót vonultattak fel. Az Anaconda hadgyakorlatokat 2006 óta rendezik meg kétévente Lengyelországban. A legfontosabb feladat az idén az volt, hogy a nemzeti parancsnokságok, valamint a nekik alárendelt katonák gyakorolják, miként működnének együtt hibridháborús fenyegetés esetén. 
    
A hibrid háború a fegyverek és katonák rejtett bevetését használó, a hírszerzésre és a közvélemény manipulálására kiemelten támaszkodó hadviselési forma, fogalma a Krím félsziget 2014-es orosz annektálása után terjedt el a katonai szóhasználatban.
    
Így Oroszország számára is nyilvánvaló volt, hogy ez a mostani hadgyakorlat hangsúlyosan neki szólt. Vlagyimir Putyin orosz elnök pénteken a 20. Szentpétervári Nemzetközi Gazdasági Fórumon magának a NATO-nak a létjogosultságát vonta kétségbe. Az Egyesült Államok és szövetségesei ürügyként használják fel az ukrán válságot arra, hogy "igazolják az észak-atlanti blokk létét" - idézi őt az AP hírügynökség. Putyin szerint Washingtonnak szüksége van "külső ellenfelekre és külső ellenségekre". "Máskülönben mi célja lenne e szervezetnek?... Nincs már Varsói Szerződés, nincs már Szovjetunió, akkor hát ki ellen irányul (a NATO)?" - tette fel a kérdést Putyin.
   
Steinmeier mostani megnyilatkozását ennek tükrében máris dicsérettel illették Moszkvából. Alekszej Puskov, az orosz szövetségi alsóház külügyi bizottságának elnöke Twitter-bejegyzésében üdvözölte a német külügyminiszter által mondottakat. Úgy fogalmazott: Steinmeier a volt NATO-főtitkár, Jens Stoltenberg irányvonalával helyezkedett szembe, ez utóbbi ugyanis Oroszország elrettentését tűzte ki célul. Puskov szerint Steinmeier "a józan ész

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?