Némák a rendőrség adó-vevői

Pozsony. Működésképtelen a rendőrség rádiókommunikációs rendszere, amely már eddig is csaknem ötmilliárd koronába került. A Sitno hálózat műszaki részét még nem építették ki teljesen. Bár 1997-ben vásárolták, még most sem működik.

A rendszert a legutóbbi tervek szerint 2003 végén kellett volna üzembe helyezni, de az állami költségvetésben nem találtak rá elég pénzt, a végső határidő így 2005 végére tolódott. Az eredeti költségvetés 1,28 milliárd koronával számolt, azonban csak a technikai kivitelezés 2,5 milliárdba került – a kiadásokat nagyrészt francia bankhitelekből fedezték. Az új, reálisabb becslések szerint a végösszeg túllépi az 5 milliárd koronát; a belügy további 650 milliót kér az államkasszából az eddig elköltött 4,7 milliárd mellé. „Becsléseink szerint 2005 végére teljes egészében használható lesz a Sitno. Jelenleg a rendszer egy részét a rendőrség, a tűzoltók és gyorsmentők használják. Információink szerint elégedettek, csak az a gond, hogy nem fedi le az ország egész területét és nagyvárosok egyes részeit sem” – tájékoztatta lapunkat Ľubomíra Miklovičová, a belügyminisztérium sajtóosztályának munkatársa. A tűzoltóknak és mentőknek az egész országban körülbelül ezer adó-vevő készülékre lenne szükségük. Az elmúlt évben csak 30 berendezés állt rendelkezésükre. A helyzet ma sem jobb. Például Pozsonyban a gyorsmentők csak nyolc darabot használhatnak: állomásonként van egy az irányítóközpontban és egy a mentőben. Egyes – magukat megnevezni nem kívánó – tűzoltók elmondták: ha látótávolságban vannak egymástól, könnyebben megértik, mit kiabál a kollégájuk, mint azt, amit az adó-vevőbe mond. Véleményük szerint teljesen működésképtelen a rendszer.

Az egyik szlovákiai napilap szerint a rendőrök is elégedetlenek az újfajta kommunikációval – ehhez nagyrészt a korszerűtlen készülékek is hozzájárulnak. „Az adó-vevőket pár éve kaptuk, de már akkor öt-nyolc évesek voltak. Arról nem is beszélve, hogy túl nagyok” – panaszkodott egy pozsonyi rendfenntartó. A rendőrök több rádióállomás segítségével tartják a kapcsolatot, de a hálózat nem fedi le az egész országot. A fővárosban pedig a magas épületek zavarják a vételt.

A berendezést 1997-ben 2,5 milliárd koronáért Vladimír Mečiar kormánya vette a francia Matra Communications vállalattól. A szerződés aláírásakor a rendszer ugyan korszerű volt, de ma már elavult. Szakértők úgy vélik, az ilyen távközlési rendszerek élettartama 10-15 év. (dem, no)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?