Nem érdekli a nőket a jelöltség

Pozsony |

<p>Minden negyedik polgármesterjelölt a gyengébb nemhez tartozik &ndash; derül ki a választási statisztikákból. Ez az arány négy évvel ezelőtt is hasonló volt. Az adatok azt mutatják, hogy nem érdeklődnek a nők a jelöltség iránt.&nbsp;</p>

8763 polgármesterjelölt méretteti meg magát a szombaton sorra kerülő önkormányzati választásokon, közülük 2156 nő – szinte pontosan a 25 százalék. A nők aránya négy évvel ezelőtt sem volt magasabb, a megválasztott polgármesterek között 22 százalékos az arányuk. Mindez azt mutatja, hogy a nők ugyanolyan eséllyel vágnak neki a választásnak, mint a férfiak. Csak – a férfiakhoz képest – kevesen indulnak el.  Kvótákkal aligha növelhetőLátszólag a hagyományos „brüsszeli megoldás”, a kvóták bevezetése segíthetne a helyzeten: ha minden pártnak előírnának minimális női jelöltlétszámot. Így látja ezt Silvia Porubänová szociológus is a Munka- és Családkutató Intézetből. Kérdéses, mennyire lenne hatékony ez a megoldás, s egyáltalán, megvalósítható lenne-e.  A parlamenti választásokkal ellentétben, ahol minden párt 150 fős jelöltlistát állíthat, a polgármester-választás esetében településenként minden párt csak egy jelöltet indíthat, így nehéz elképzelni, hogyan szabályoznák mindezt. A kvótarendszer könnyen megkerülhető lenne: a pártok „papíron” elindítanának még kellő számú nőt is, csak hogy teljesítsék az előírást.  Azt, hogy nem a pártok nyomják el a női érdeklődőket, valószínűsíti, hogy a függetlenek között is kevés a nő – pedig ebben az esetben csak rajtuk áll, hogy indulnak-e vagy sem. Most 4241 független jelölt indul, ebből 1063 nő. Vagyis pontosan a jelöltek 25 százaléka tartozik a gyengébbik nemhez, akárcsak az országos arány. Dél-Szlovákiában hasonló az arány, érdekes eltérés van a Híd és az MKP között. A Híd esetében a jelöltek 21, míg az MKP-nál a 28 százaléka tartozik a gyengébbik nemhez.  Szlovákia az élbolyban Mivel csak a települések felében van legalább egy női jelölt, így már most biztos, hogy a községek bő felét férfi fogja irányítani a következő négy évben. A korábbi választások statisztikái alapján a férfi polgármesterek aránya főként a városokban nagy: a 138 város közül 15-ben van női vezető, vagyis nem egész 11 százalékában. A megyei városok vezetői közül egy sem nő.  Európai összehasonlításban egyébként Szlovákia meglepően előkelő helyen szerepel. Egy tavalyi összevetés szerint a 28 uniós tagországban 14 százalékos a női polgármesterek aránya, Szlovákiánál csak négy EU-tagországban volt ez az arány magasabb. Svédország vezet 31 százalékkal, a mögötte következő Lettország (23%), Nagy-Britannia (23%) és Írország (23%) mutatója csaknem olyan, mint Szlovákiáé.  Érdekes, hogy a szomszédos Csehországban csak 8 százalékos a női polgármesterek aránya, Magyarországon 11 százalék.  
Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?