<p>Nem erősítette meg, de nem is cáfolta a pozsonyi amerikai nagykövetség, hogy szlovák állampolgárokat is kitiltottak az Egyesült Államokból. Mint ismert, Magyarországról hat, kormányzathoz köthető személy beutazását tiltották meg, magyar lapok szerint viszont az „akció” nem csak déli szomszédunkat érinti, több más közép-európai állam korrupcióval gyanúsítható személyével szemben is hasonló intézkedést foganatosított az amerikai fél.</p>
Nem csak magyar állampolgárokat tehetett feketelistára az USA
Az ügyben megkerestük a szlovák bel-, valamint a külügyminisztériumot. Mindkét helyről azt a választ kaptunk, hogy ők nem tudnak olyan szlovák állampolgárról, akinek ilyen okok miatt az USA megtiltotta volna a beutazást. „Az USA hivatalos képviselői különböző találkozók alkalmával ismételten hangsúlyozták, hogy a korrupcióellenes harc az amerikai külpolitikában kiemelten fontos kérdés lesz, s figyelmeztettek, hogy megtiltják a beutazást olyan személyeknek, akik korrupciós ügybe keveredtek vagy akiket emiatt már elítéltek” – mondta lapunknak Peter Susko, a külügyminisztérium szóvivője.
Többet az amerikai nagykövetség sem árult el. „Nem tájékoztatunk részletesen az egyes vízumkérvényekről” – írta a nagykövetség lapunknak, hozzátéve: az amerikai szövetségi törvény alapján bizalmasan kell kezelniük az ottani szerveknek ezt a kérdést. Vagyis: ha van is ilyen tiltás, nem adhatják ki az információt.
Egyébként Magyarországon is csak azért pattant ki az ügy egy hete, mert egy kormányközeli lap úgy írt róla, mint a magyar kormány ellen intézett támadásról. Ha a magyar kormányhoz közeli körök nem szellőztetik meg az ügyet, kicsi az esélye, hogy kitudódott volna az eset, az amerikaiak ugyanis csak a cikkre írt reakcióban ismerték el, hogy valóban megvonták a beutazási engedélyt viszonylag magas rangú kormányzati tisztviselőktől. Azt viszont máig nem pontosították – a már említett szövetségi törvényre hivatkozva –, hogy kiről van szó.
Nem csak Magyarországot sújtják
A hvg.hu információi szerint a büntetőintézkedés nem feltétlenül Magyarország-specifikus és az időzítés sem véletlen. Viktoria Nuland, az amerikai külügyminisztérium európai és eurázsiai ügyekért felelős államtitkár-helyettese az elmúlt hónapokban több közép-kelet európai ország külügyi tisztviselőivel is tárgyalt közvetlenül, ahol megismételte a kritikáit, és azt is elmondta, konkrét intézkedések várhatók. Romániában – feltételezhetően a belengetett amerikai intézkedések hatására – eddig nem látott fokozatra kapcsolt az ottani korrupcióellenes ügyészség. Egy sor, korábban érinthetetlennek hitt, a román politikai elittel szoros kapcsolatban álló oligarchát, vagy éppen politikust tartóztattak le. A napokban pedig Horvátországból érkezett hír több jelentős helyi politikus letartóztatásáról – többek között a zágrábi polgármestert is őrizetbe vették.
A magyar–orosz viszony is probléma
A magyar kormány továbbra is úgy tesz, mintha nem tudná, hogy kikről van szó, pedig a sajtó már napok óta tudni véli, hogy a Nemzeti Adó- és Vámhivatal elnöke és más magas rangú vezetői szerepelnek a listán. Kurt Volker, az Egyesült Államok korábbi NATO-nagykövete az atv.hu hírportálnak azt nyilatkozta, hogy nem csak a korrupció váltotta ki az USA elégedetlenségét Magyarországgal szemben. Szerinte a napokban Washingtonban tárgyaló Szijjártó Péter magyar külügyminiszter konkrét listát kapott a problémás területekről. Úgy véli, a legélesebb kérdés a Magyarország és Oroszország közti viszony. Nézetkülönbség van Amerika és Magyarország között, például az Oroszország elleni szankciókkal vagy a paksi atomerőmű bővítésével kapcsolatban. „Nem azt várjuk, hogy Magyarország rövid határidőn belül állítsa le a paksi bővítést, de szeretnék azt látni, hogy értik, miért probléma, ha ilyen irányba megy az ország.”
Forrásaink szerint kicsi az esélye, hogy Szlovákiából is megtiltották volna valakinek a beutazást, mivel itt kevés olyan amerikai nagyvállalat telepedett le, amelynek problémát okozhat az állami korrupció. Érdekes lesz azonban megfigyelni, hogy Szlovákiában a következő hetekben történnek-e hasonló lépések, mint Horvátországban vagy Romániában. (MSz, dem)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.