Nem csak magyar állampolgárokat tehetett feketelistára az USA

Pozsony |

<p>Nem erősítette meg, de nem is cáfolta a pozsonyi amerikai nagykövetség, hogy szlovák állampolgárokat is kitiltottak az Egyesült Államokból. Mint ismert, Magyarországról hat, kormányzathoz köthető személy beutazását tiltották meg, magyar lapok szerint viszont az &bdquo;akció&rdquo; nem csak déli szomszédunkat érinti, több más közép-európai állam korrupcióval gyanúsítható személyével szemben is hasonló intézkedést foganatosított az amerikai fél.</p>

Az ügyben megkerestük a szlovák bel-, valamint a külügyminisztériumot. Mindkét helyről azt a választ kaptunk, hogy ők nem tudnak olyan szlovák állampolgárról, akinek ilyen okok miatt az USA megtiltotta volna a beutazást. „Az USA hivatalos képviselői különböző találkozók alkalmával ismételten hangsúlyozták, hogy a korrupcióellenes harc az amerikai külpolitikában kiemelten fontos kérdés lesz, s figyelmeztettek, hogy megtiltják a beutazást olyan személyeknek, akik korrupciós ügybe keveredtek vagy akiket emiatt már elítéltek” – mondta lapunknak Peter Susko, a külügyminisztérium szóvivője.

Többet az amerikai nagykövetség sem árult el. „Nem tájékoztatunk részletesen az egyes vízumkérvényekről” – írta a nagykövetség lapunknak, hozzátéve: az amerikai szövetségi törvény alapján bizalmasan kell kezelniük az ottani szerveknek ezt a kérdést. Vagyis: ha van is ilyen tiltás, nem adhatják ki az információt.

Egyébként Magyarországon is csak azért pattant ki az ügy egy hete, mert egy kormányközeli lap úgy írt róla, mint a magyar kormány ellen intézett támadásról. Ha a magyar kormányhoz közeli körök nem szellőztetik meg az ügyet, kicsi az esélye, hogy kitudódott volna az eset, az amerikaiak ugyanis csak a cikkre írt reakcióban ismerték el, hogy valóban megvonták a beutazási engedélyt viszonylag magas rangú kormányzati tisztviselőktől. Azt viszont máig nem pontosították – a már említett szövetségi törvényre hivatkozva –, hogy kiről van szó.

Nem csak Magyarországot sújtják

A hvg.hu információi szerint a büntetőintézkedés nem feltétlenül Magyarország-specifikus és az időzítés sem véletlen. Viktoria Nuland, az amerikai külügyminisztérium európai és eurázsiai ügyekért felelős államtitkár-helyettese az elmúlt hónapokban több közép-kelet európai ország külügyi tisztviselőivel is tárgyalt közvetlenül, ahol megismételte a kritikáit, és azt is elmondta, konkrét intézkedések várhatók. Romániában – feltételezhetően a belengetett amerikai intézkedések hatására – eddig nem látott fokozatra kapcsolt az ottani korrupcióellenes ügyészség. Egy sor, korábban érinthetetlennek hitt, a román politikai elittel szoros kapcsolatban álló oligarchát, vagy éppen politikust tartóztattak le. A napokban pedig Horvátországból érkezett hír több jelentős helyi politikus letartóztatásáról – többek között a zágrábi polgármestert is őrizetbe vették.

A magyar–orosz viszony is probléma

A magyar kormány továbbra is úgy tesz, mintha nem tudná, hogy kikről van szó, pedig a sajtó már napok óta tudni véli, hogy a Nemzeti Adó- és Vámhivatal elnöke és más magas rangú vezetői szerepelnek a listán. Kurt Volker, az Egyesült Államok korábbi NATO-nagykövete az atv.hu hírportálnak azt nyilatkozta, hogy nem csak a korrupció váltotta ki az USA elégedetlenségét Magyarországgal szemben. Szerinte a napokban Washingtonban tárgyaló Szijjártó Péter magyar külügyminiszter konkrét listát kapott a problémás területekről. Úgy véli, a legélesebb kérdés a Magyarország és Oroszország közti viszony. Nézetkülönbség van Amerika és Magyarország között, például az Oroszország elleni szankciókkal vagy a paksi atomerőmű bővítésével kapcsolatban. „Nem azt várjuk, hogy Magyarország rövid határidőn belül állítsa le a paksi bővítést, de szeretnék azt látni, hogy értik, miért probléma, ha ilyen irányba megy az ország.”

Forrásaink szerint kicsi az esélye, hogy Szlovákiából is megtiltották volna valakinek a beutazást, mivel itt kevés olyan amerikai nagyvállalat telepedett le, amelynek problémát okozhat az állami korrupció. Érdekes lesz azonban megfigyelni, hogy Szlovákiában a következő hetekben történnek-e hasonló lépések, mint Horvátországban vagy Romániában. (MSz, dem)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?