<p>Több ezer demonstráló élőlánccal tiltakozott az Országgyűlés CEU-t (Central European University) ellehetetlenítő oktatási törvénymódosítása miatt kedd délután az intézmény épületénél, Budapesten.</p>
"Ne írd alá János! Ne írd alá János!" - élőlánccal tiltakoztak a lex CEU ellen
Az élőlánc után a CEU előtt felszólalók, köztük a diákok többször is arra kérték Áder János köztársasági elnököt, éljen politikai vagy alkotmányos jogával, és vétózza meg a törvényt. A tömeg többször is azt skandálta, "Ne írd alá János! Ne írd alá János!"
Elhangzott az is, hogy eddig mintegy 30 ezren írták alá a CEU melletti petíciót, és mivel az országgyűlési képviselők ezt nem vették figyelembe, valójában nem őket képviselik ebben a kérdésben. Hozzátették, úgy látják az érintettek nélkül meghozott döntések antidemokratikusak. "Semmit rólunk, nélkülünk" - skandálták.
[[{"type":"media","view_mode":"media_original","fid":"271155","attributes":{"alt":"","author":"","class":"media-image","style":"width: 600px; height: 399px;","title":"","typeof":"foaf:Image"}}]]
László Luca, a CEU elsőéves diákja felháborítónak nevezte, hogy két nap alatt sikerült ellehetetleníteni egy nemzetközi egyetemet.
"Ezt nem hagyjuk szó nélkül, ezért vagyunk itt" - tette hozzá.
Az épület előtt szónokolók szerint az Országgyűlés döntése nemcsak a CEU-ról, hanem a jogállamiság jelenéről és jövőjéről is szól, és a döntés súlyos károkat okoz Magyarországnak és a magyar társadalomnak. Hozzátették, az egyetemi autonómia évszázados érték.
[[{"type":"media","view_mode":"media_original","fid":"271156","attributes":{"alt":"","author":"","class":"media-image","style":"width: 600px; height: 399px;","title":"","typeof":"foaf:Image"}}]]
Úgy fogalmaztak, hogy a nemzeti konzultációnak valójában arról kellene szólnia, hogyan "állítsuk meg Orbánt"
A szervezők szerint az élőláncon többen voltak, mint a vasárnapi demonstráción, amikor mintegy tízezerre becsülték a résztvevők számát.
[[{"type":"media","view_mode":"media_original","fid":"271157","attributes":{"alt":"","author":"","class":"media-image","style":"width: 600px; height: 418px;","title":"Dés László zeneszerző (j), Iványi Gábor lelkész, az Oltalom Karitatív Egyesület elnöke (j3) és Vásárhelyi Mária szociológus","typeof":"foaf:Image"}}]]
A demonstráció hivatalosan is bejelentett befejezése után a tömeg egy része átvonult a Parlament elé, ahol az ott sátorozó, más céllal tartott demonstráció résztvevőivel együtt a kormányt bírálták; az Országgyűlés CEU-t érintő döntését hazaárulásnak nevezték.
A rendezvényen felolvasták a törvénymódosítást megszavazó képviselők névsorát, amit füttyszó kísért.
[[{"type":"media","view_mode":"media_original","fid":"271158","attributes":{"alt":"","author":"","class":"media-image","style":"width: 600px; height: 399px;","title":"","typeof":"foaf:Image"}}]]
A demonstrálók megpróbálták kitűzni a Parlamentre az uniós és a magyar zászlót, de az épület lépcsőjén felsorakozó rendőrök ezt megakadályozták, ekkor dulakodás alakult ki, amelynél jelen volt Demszky Gábor volt főpolgármester is.
Végül egy demonstráló feljutott a Parlament lépcsőjének tetején lévő egyik oroszlánszobor mellé a két zászlóval, a rendőrök ebben nem akadályozták meg. Ugyanakkor Kunhalmi Ágnes szocialista képviselő megjelent a Parlament egyik ablakában, ahonnan kilógatta az uniós lobogót.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.