Navracsics Tibor uniós biztos lehet, de más szakterületet kaphat

ÖSSZEFOGLALÓBrüsszel.

ÖSSZEFOGLALÓ

Brüsszel. Az Európai Parlament (EP) kulturális és oktatási bizottsága szerint Navracsics Tibor alkalmas EU-biztosnak, de a testület nem támogatja, hogy a kultúra, az oktatásügy, az ifjúságpolitika és az uniós polgárság portfólióját kapja meg a magyar jelölt – közölték a szakbizottság tegnapi brüsszeli ülése után. Navracsics Tibor várhatóan vagy másik tárcát kap, vagy feladatokat vesznek el tőle. Opcionális lehetőség az is, hogy más jelöltet kér Juncker elnök Magyarországtól.

Az ülésen részt vevő Molnár Csaba, a DK EP-képviselője újságíróknak elmondta, a testület kétszer szavazott. Először 15 igen vokssal, 10 ellenében, 2 tartózkodás mellett megszavazták, hogy Navracsics alkalmas EU-biztosnak. A második szavazás arról szólt, hogy a Jean-Claude Juncker leendő bizottsági elnök által összeállított tárcát megkaphatja-e a magyar jelölt. Itt 14 volt a nemleges és 12 az igenlő szavazatok száma, 1 tartózkodás mellett. A Fidesz európai parlamenti képviselőcsoportja sikerként könyveli el a Navracsics Tiborról szóló szavazást.

Hamut szórt

a saját fejére

Navracsicsot múlt szerdán hallgatta meg a bizottság, ám mivel nem volt teljesen elégedett a jelölt válaszaival, írásban pótkérdéseket küldött neki. Navracsics válaszaiból kitűnik, hogy miniszterként nem mindenben értett egyet a magyar kormány és kormánytöbbség által kreált törvényekkel. A EP liberális frakciója a médiaszabályozás miatt vonta kérdőre a jelöltet. Navracsics azzal védekezett, hogy a jogszabály annak idején (2011-ben) egyéni képviselői indítványként került a parlament elé, és az eredeti szöveg több ponton sem tükrözte az ő személyes véleményét. Ez utóbbit viszont akkor nem fejtette ki, a szigorú törvény parlamenti vitája során egyszer sem szólalt fel – emlékeztetnek a magyar hírportálok. Navracsics szerint az új médiatörvény célja a régi, töredezett és elavult szabályozás frissítése volt, azzal a céllal, hogy a médiaszektor átláthatóbb legyen. A jelölt szerint az Orbán-kabinet a jogszabály véglegesítésekor párbeszédet folytatott az Európai Unióval és az Európa Tanáccsal.

„A média szabadsága és sokszínűsége kulcsfontosságú a demokratikus társadalmak számára. Sajnálom, hogy a múltban néha a magyar kormány, amelynek immár nem vagyok tagja, nem tulajdonított kellő fontosságot ennek a jelentős szempontnak” – írta Navracsics Tibor válaszában a liberálisoknak.

El is határolódott, meg nem is

Az euroszkeptikus frakció azt kérdezte Navracsicstól, hogy kész-e elhatárolódni az Orbán-kormány azon lépéseitől, melyeket a média- és igazságszolgáltatás terén tett? Navracsics ebben az esetben is azzal védekezett, hogy a médiatörvény képviselői indítványként került a parlamentbe – a tervezet ugyanakkor fideszes indítvány volt, a Fidesz pedig nem az a párt, amelyben ilyen lényeges kérdésekben a vezető tudta nélkül vagy akarata ellenére lehetne javaslatokat benyújtani.

A jelölt itt is kiemelte: „Bölcsebb lett volna ezeket a megbeszéléseket és egyeztetéseket előbb elkezdeni, érzékenyebb módon lebonyolítani, tekintettel az alapjogok és a jogállamiság fontosságára szerte az Európai Unióban”. (MSz, MTI)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?