Jövőre látványosan nőhet a lakossági áram-szolgáltatás díjszabása: az elemzők szerint megawatt-óránként akár 10 eurós drágulás is elképzelhető, a jövő évi lakossági díjak kiszámításánál mérvadó idei első féléves tőzsdei áramár ugyanis több mint a negyedével emelkedett.
Nagyot drágul jövőre az áram
„Az európai tőzsdéken az áram piaci ára az idei első fél évben 28 százalékkal nőtt, amit az Árszabályozási Hivatal (ÚRSO) már nem hagyhat figyelmen kívül a jövő évi lakossági árak kiszámításánál. Ha csak az áram mint nyersanyag piaci árának a növekedését venné figyelembe, és teljes egészében beépítené azt a fogyasztói árba, a szlovákiai családok jövőre az ideinél átlagosan 7 százalékkal nagyobb összeget fizetnének az áramszolgáltatásért” – mondta Jozef Badida, az energieprevas.sk energiaportál elemzője.
Nem árt azonban tudni, hogy az energiaszolgáltatóknak fizetett összegnek csupán a harmadát teszi ki a villanyáram mint nyersanyag. A fogyasztónak ugyanis az energiaátvitellel kapcsolatos díjakat is meg kell fizetnie, nem beszélve az állam által kiszabott legkülönfélébb díjakról, hiszen az állam az energiaárakon keresztül a háztartásokkal fizetteti meg a környezetbarát energiára való áttérést és a hatalmas veszteségekkel dolgozó szénbányáknak folyósított állami dotációt is. Hogy pontosan mekkora összeg szerepel majd a családok jövő évi villanyszámláin, az így sokban függ az Árszabályozási Hivatal döntésétől is, hiszen ez utóbbi az egyéb díjak csökkentésével enyhíthetné a családokra háruló terheket. A háztartási villanyenergia idén januártól például átlagosan 5,66%-kal drágult, ami jóval kisebb mértékű növekedés volt az energiaszolgáltatók által eredetileg javasolt 14%-nál.
Radoslav Igaz, az Árszabályozási Hivatal szóvivője elismerte, hogy a villanyenergia tőzsdei árának a növekedése hatással lesz a szlovákiai háztartások által fizetett díjakra, szerinte azonban mindent megtesznek azért, hogy a családok ezt a lehető legkevésbé érezzék meg. A jövő évi árakról szóló döntési folyamat Igaz szerint azonban csak ősszel startol, és a hivatal a szóvivő szerint tartja magát ahhoz a szabályhoz, hogy előre nem kommentálják a várható döntéseiket.
Badida szerint hosszabb távon elengedhetetlen lesz az állami árszabályozás módosítása. A Közlekedési és Gazdasági Intézet legutóbbi ajánlásához hasonlóan Ba-dida is a lakossági árak liberalizálását javasolja. Az áramszolgáltatás ára a piaci helyzettől függően így fokozatosan nőne vagy csökkenne, vagyis a háztartásoknak nem kellene tartaniuk az egyszeri nagyobb áremelésektől, és a politikai nyomást is ki lehetne küszöbölni. ⋌(mi)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.