Nagy kapacitású segítőközpontban fogadják a menekülteket

kozpont
Pozsony |

Nagy kapacitású segítőközpont nyílt az ukrajnai menekültek részére. Az egykori ideglenes buszpályaudvar épületében tájékoztatást kapnak az őket érintő szükséges információkról, kérvényezhetik a menedékjogot, valamint az anyagi szükséghelyzetben lévő személyeknek járó támogatást. A helyszínen szociális munkások és pszichológus is tevékenykednek. 

Galéria

A fővárosban immár egy helyen összpontosul a segítségnyújtás az Ukrajnából érkező emberek számára. A háború kitörése után a pozsonyi főállomáson hozták létre az információs pontot, melyet március végén a Bottova utcai, korábban ideiglenes buszpályaudvarként működő épületbe költöztettek. A főállomáson az első hetekben több mint 15 ezer ukrajnai menekültnek segítettek, közülük nagyjából 2 ezren szállást is igényeltek. A HB Reavis ingatlanfejlesztő vállalat az év végéig ingyenesen a város rendelkezésére bocsátotta a komplexumot. A központ többnapos készülődést követően hétfőn délelőtt nyitotta meg kapuit, a tervek szerint egész nap nyitva tart majd. A fő cél az, hogy a menekültek egy helyen kapják meg a szükséges szolgáltatásokat.

Lépésről lépésre

A bejáratnál frissítővel várják a menekülteket, innen a regisztrációs ponthoz irányítják őket. A földszinten, ahol korábban buszjegyet lehetett váltani, most egy információs pont található. Ez az első állomás biztonsági okokból kötelező minden látogató számára, az emeletre csak karszalaggal lehet tovább haladni. Hétfőn délután itt hosszú sorok alakultak ki, akár egy óra is eltelt, mire valaki sorra került. A regisztrációt követően koordinátorok igazítják útba a menekülteket – attól függően, milyen szolgáltatásra van szükségük.

Első lépésben az ideiglenes menedékstátusz a legfontosabb – a kérvény kitöltésében a Szövetség az Emberi Jogokért (Liga za ľudské práva) önkéntesei segítenek, az ügyesebbek viszont online is ki tudják tölteni a nyomtatványt. Natália, aki joghallgatóként járul hozzá a folyamathoz, lapunk érdeklődésére elmondta, leggyakrabban a nyomtatványok kitöltésében segédkeznek, de sokan arra kíváncsiak, az ideiglenes menedékstátusz ellenére hazatérhetnek-e Ukrajnába. „Azt is kérdezik, kiutazhatnak-e más országba, illetve kérvényezhetik-e az ideiglenes menedékstátuszt más országban” – tette hozzá. Emellett általános tájékoztatást nyújtanak arról, mit is foglal magába, ha valaki megkapja az ideiglenes engedélyt – miben különbözik a menekültstátusztól. „Nem szívesen lennének menekültek, nem tartják magukat annak, éreztetik, hogy haza szeretnének menni” – mondta.

A másik fontos témakör a gyerekek – délután 3-ig négy olyan esettel foglalkoztak, ahol nem a törvényes képviselővel érkezett a kiskorú személy. Ebben az esetben a gyerek nem kapja meg az ideiglenes menedékjogot – az adott személynek igazolnia kell, hogy a törvényes képviselő az ő gondjára bízta a kiskorú személyt. Bonyolult, többlépcsős folyamatról van szó – miután a felnőtt személy megkapta az ideiglenes menedékjogot, a munkaügyi hivatal gyermekvédelmi osztályához kell fordulnia. Arról, gondjaira bízza-e az állam a gyereket, a bíróság dönt. Natália szerint ez hónapokig is eltarthat, de csak az ítéletet követően igényelheti a menedékjogot a gyerek részére. Ha például az idősebb testvér igazolni tudja, hogy szülei rábízták a kisebb testvérét, akkor a folyamat ideje alatt együtt maradhatnak. Ilyen dokumentum hiányában azonban a gyermekvédelmi osztály munkatársait kell értesíteni. Az önkéntes elárulta, volt rá példa, hogy egy fiatal pár felnőtt felügyelet nélkül érkezett. A fiú két hónap múlva lesz nagykorú, a lány viszont alig múlt 17 éves. „Gyermek- otthonban kell tölteniük ezt az időt” – magyarázta arra utalva, hogy 18 éves korig ez a szabály. A jogi tanácsadást jelenleg 4 önkéntes biztosítja, a kitöltött kérvényekkel az idegenrendészetre küldik az Ukrajnából érkezőket.

Az állam és a civilek

Az idegenrendészet 25 állomást állított fel az emeleten, az adminisztratív feladatokat a háttérben látják el, a nyilvánosság részére mindössze 5 ablak érhető el – itt készülnek az okmányokhoz szükséges fotók. A menedékjog jóváhagyására a pihenőzónában várnak a jelentkezők. Ha megkapták, a belügyminisztérium migrációs hivatalának kihelyezett standjánál kérhetik az egészségbiztosítási kártyaként szolgáló igazolást, ezzel igényelhetik később az orvosi ellátást. A rendőrök munkáját tolmácsok is segítik.

A terem másik sarkában a munkaügyi hivatal munkatársai fogadják a klienseket, ők az anyagi szükséghelyzetben lévő személyeknek járó támogatás igénylését, illetve egyéb szociális ügyekkel kapcsolatos kérdések megoldását intézik, valamint a szabad munkahelyekről is tájékoztatják az embereket.

A helyszínen pszichológusokkal is találkoztunk, az egyikük elmondta, jelenleg a szaktanácsadás helyett a szálláskeresés lebonyolításában segít. Állítja, erre volt nagyobb szükség – a mentális egészségnél ugyanis fontosabb, hol hajtják nyugalomra a fejüket. A szállást továbbra is a járási hivatal biztosítja, az önkéntesek beviszik a rendszerbe, hány főre keresnek szállást, ezt követően a Ki Segít Ukrajnának szervezet, illetve a járási hivatal munkatársai értesítik a menekülteket. „Ez általában 4 órán belül megtörténik” – mondta az önkéntes. Ha mégsem, akkor a pihenőhelyiségben néhány órát eltölthetnek. A központ azonban nem biztosít szállást, csak átmenetileg húzhatják meg magukat a háború elől menekülő személyek. Ottjártunkkor rengeteg gyereket láttunk, a gyereksarok ellenére az egyes állomások előtt várták, amíg szüleik befejezték az ügyintézést. Az O2 telefonszolgáltató szintén képviselteti magát a központban – ingyenes SIM-kártyát adnak a menekülteknek, amely 15 GB internettel és 5 euró kredittel van feltöltve, az ukrajnai hívás díja megegyezik a belföldi tarifával – 10 cent per hívás.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?