<p>A kormánypártok hiányzó képviselői és a szavazást szabotáló ellenzékiek csaknem nemzetközi botrányt okoztak a héten a parlamentben. A tét Montenegró NATO-tagsága volt: a NATO-tagállamok parlamentjeinek beleegyezése szükséges a balkáni állam csatlakozási szerződésének ratifikációjához. </p>
Montenegró majdnem pórul járt miattunk
A szerződést a köztársasági elnök ratifikálja, ám ezt nem teheti meg a törvényhozás jóváhagyása nélkül. Az ügy elméletileg a teljes plénum támogatására is számíthatott volna, lapértesülések szerint azonban a koalíciós és az ellenzéki képviselők közötti torzsalkodás miatt utóbbiak egy része végül inkább nem regisztrálta magát a szavazáshoz. A javaslat ellen szavazott Kotleba pártja, felszólalt maga a pártvezér is, saját elmondása szerint azokat megszólítva, akik „még nem az amerikaiak hátsójából lógnak ki”, és bűnbandának titulálta a NATO-t. Kotlebáékkal együtt Montenegró tagsága ellen szavazott a Boris Kollár pártjából nemrégiben kilépett három képviselő is. A kormánypártok közül csak a Hídból és a Sieťből szavazott a balkáni ország tagsága mellett az összes képviselő, az SNS-ből ketten, a Smerből nyolcan hiányoztak. A Szabadság és Szolidaritás (SaS) frakciójából csak ketten (Peter Osuský és Ondrej Dostál), az OĽaNO–NOVA részéről hárman (Ján Budaj, Viera Dubačová és Jozef Viskupič) szavaztak a javaslat mellett, Boris Kollár frakciója tartózkodott.
A javaslat végül 78 szavazattal átment, ám nem sokon múlott, hogy Szlovákia eddigi euroatlanti politikája furcsa fordulatot vegyen: az SaS és az OĽaNO–NOVA vezető politikusai az eddigi években az euroatlanti bővítés mellett álltak ki. „Az, hogy Szlovákia egyik elsőrendű külpolitikai prioritását, Montenegró NATO-tagságát támogassa a Smer és az SNS részéről (majdnem) mindenki – a Híd és a Sieť esetében ez nem lehet vita tárgya –, ám az ellenzék túlnyomó többsége nem, ezt tényleg nem értem – írta az esetről Facebook-oldalán Ondrejcsák Róbert külpolitikai szakértő. – A stratégiai kultúra és az államvezetői gondolkodás nem szabadna hogy lehetővé tegye, hogy az alapvető stratégiai kérdések a politikusi torzsalkodás tárgyává legyenek.”
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.