Pozsony/Budapest. A béranyaság már Magyarországon is sok vitát kavart, a szabályozás azonban még mindig nagyon szigorú: a magyar Btk. értelmében azonban bűncselekménynek számít.
Orvos genetikusok, teológusok, törvényhozók vitáztak, vitáznak arról, vajon kihordhatja, megszülheti-e egy nő egy másik emberpár gyermekét.
MIT KELL TUDNI A BÉRANYASÁGRÓL?
Orvos genetikusok, teológusok, törvényhozók vitáztak, vitáznak arról, vajon kihordhatja, megszülheti-e egy nő egy másik emberpár gyermekét. Erkölcsi szempontból a béranyaság ugyanúgy a test áruba bocsátása, mint a prostitúció, azonban itt egy gyermek sorsa is kockán forog. A klasszikus római jog alapelve szerint „az anya biztos, az apa bizonytalan”. A dajkaanyaság esetében ez a visszájára fordul.
„A biológiai apa spermájával mesterségesen megtermékenyítik a genetikai anya testéből kiemelt petesejtet. A megtermékenyült petesejtet beültetik a kihordó és szülő anya, azaz a dajkaanya méhébe. Ő a kilenc hónap és a szülés után átadja a gyermeket a genetikai szülőknek – ismertette az eljárást Téglásy Imre, a Magyar Bioetikai Társaság tagja. – A dajkaanyasággal gyakorlatilag minden olyan országban megpróbálkoztak, ahol működik lombikbébiprogram, de a kettő nem ugyanaz: a lombikbébit saját édesanyja hordja ki és szüli meg.” Szerinte nincs szomorúbb, tragikusabb annál, ha egy fiatal párnak nem lehet gyermeke. „A meddőség betegség, és nekünk, orvosoknak mindent meg kell tennünk azért, hogy az ilyen szerencsétlen sorsú családoknak segíthessünk” – mondta Czeizel Endre orvos genetikus, az interneten olvasható egyik interjújában. A dajkaanyák számát csak találgatni lehet, Kelet- és Közép-Európa országaiban tizenöt és hetven között mozog. Magyarországon jelenleg a jog nem rendelkezik a béranyaság kérdéséről. „A dajkaterhességet kivették az egészségügyi jogszabályból. Külön normát ígértek, amelynek 2000 januárjában kellett volna életbe lépnie” – mondja Dénes Balázs, a Társaság a Szabadságjogért nevű szervezet elnöke, aki szerint egyházi nyomásra nem született jogszabály. Az egyébként is vitatott orvosi eljárást nem védi. Az azonban, aki másnak szül gyermeket, háromtól öt évig terjedő börtönbüntetésre ítélhető. A biológiai anya bűncselekményben való közreműködésért bíróság elé állítható. A beavatkozást végző orvos szabálysértést követ el, és 30 ezer forintig terjedő pénzbírsággal sújtható. A béranya és a donoranya közt megkötött szerződésért az ügyvédet akár az ügyvédi kamarából is kizárhatják. Eddig Magyarországon ilyen ügyben még nem folyt peres eljárás. Az előkészítés alatt álló jogszabály értelmében családtagok számára megengedett lesz a dajkaterhesség, de csak anyagi szolgáltatások igénybevétele nélkül. (karkla)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.