Már nemcsak az üzletekben és a nagy bevásárlóközpontokban nyüzsögnek a vásárlók karácsony előtt, hanem a különböző netes áruházakban is. Az ok egyszerű: kényelmes, nem kell a tömeggel sodródni, az ajándék – amely sokszor olcsóbb, mint a valós üzletekben – házhoz jön.
Mire ügyeljen, ha az ajándékot az interneten keresztül szerzi be?
A karácsonyi szezon alatt az internetes csalók is nagyon aktívak. Ebben időszakban jelentősen megnövekedik annak a kockázata, hogy az elővigyázatlan felhasználó adatai minden különösebb nehézség nélkül az internetes bűnözők ölébe hullanak. Ezért csak olyan oldalról rendeljenek, amely megbízható, ismerik az üzemeltető céget. A karácsonyi ajándékok egy része elektronikus készülék, amely természetesen bárhol megvásárolható, de kezdjünk gyanakodni, ha túlzottan olcsó az ára. Könnyen megtörténhet ugyanis, hogy az ilyen remek árakat kínáló oldalról rendelt áru sosem érkezik meg, és a pénznek is búcsút inthetünk. Az is előfordulhat, hogy a termék megérkezik ugyan, de nincs benne garancialevél, így az esetleges javítási költségeket meg kell téríteni.
Ha mégis úgy dönt, hogy vásárol az adott oldalon, akkor azt csak akkor tegye meg, ha az oldal címe nem http:// hanem https://-rel kezdődik. A jobb sarokban pedig egy kis lakatjel látható. Ekkor ugyanis kiadható a hitelkártya száma, azt más nem láthatja.
Vigyázni kell azonban a különböző kémprogramokra, és az adathalászokra. Ez utóbbiak ugyanis ma már olyan kifinomult technikákat alkalmaznak, hogy nem lopnak el semmit, ám megvárják, amíg a kártya tulajdonosa maga adja meg az adatait. Soha ne higgyünk az olyan oldalaknak, amelyek előzetes regisztrációhoz kötik létrejöttüket, vagy azt állítják magukról, hogy hamarosan értesítenek minket a webhely indulásáról.
Óvakodjunk a spamben (kéretlen reklámlevél) érkezett ajánlatoktól, hiszen azokat már amúgy is megbízhatatlan helyről kaptuk, anélkül, hogy mi magunk kértük volna. Kerüljük azokat a webhelyeket, amelyek kinézete és megbízhatósága már első ránézésre is elbizonytalanítja a vásárlói lelkesedésünket.
Soha ne adjuk meg az adatainkat, e-mail címünket és bankkártyaszámunkat ellenőrizhetetlen helyeken. Gyanakodjunk, és inkább meg se próbáljunk bármit is rendelni egy olyan oldalról, amelynek nincs semmilyen más elérése, mint az e-mail címe. A bankok e-mailben nem kérnek semmilyen személyes adatot! Ezért ha a „bankunktól” figyelmeztetést kapunk e-mailben történő azonosításra, azonnal töröljük a levelet. Mert ha az e-mailben található linkre kattint, az adathalászok oldalán – mely kísértetiesen hasonlít a bank webhelyére – adja meg számlaszámát és jelszavát. Természetesen számos hasznos és jól működő online áruház, bolt kínál portékát a neten.
Ha megbízható oldalról rendelünk, akkor is olvassuk el a felhasználási és garanciális feltételeket, hiszen a vásárlással automatikusan megillet bennünket minden ezzel kapcsolatos jog. Ha jogaink nincsenek tisztázva az oldalon, akkor inkább kérdezzük meg a cég vevőszolgálatát és tisztázzuk a homályos pontokat. A karácsonyi vásárlás örömét felesleges bosszúságokkal elrontani, kicsi odafigyeléssel könnyen elkerülhető. (szl, fn)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.