Mire fordítsuk az uniós milliárdokat?
2020. szeptember 29. 12:13

A pénzügyminiszter hétfőn Zuzana Čaputová államfőnek számolt be az uniós helyreállítási csomag felhasználásához elengedhetetlen nemzeti fejlesztési tervről, amelyet Heger ígérete szerint legkésőbb e hét végén szeretnének közzétenni. Az európai uniós tagországok állam-, illetve kormányfőit tömörítő Európa Tanács július közepén tartott brüsszeli csúcstalálkozóján fogadta el a 2021 és 2027 közötti időszakra szóló, 1074 milliárd eurós uniós költségvetéssel együtt a koronavírus-járvány okozta gazdasági és társadalmi károk helyreállítását célzó pénzügyi csomagot. A gazdaságélénkítő alap 750 milliárd euró, amelyben 390 milliárd euró vissza nem fizetendő támogatás és a pénzpiacokról felvett 360 milliárd eurós kölcsön szerepel.
Čaputová ugyan értékelte a Heger által bemutatott reformcsomag minőségét, ez azonban szerinte is rendkívül terjedelmes. A köztársasági elnök szerint elsősorban a környezetvédelmi projektekre és az oktatásra kellene összpontosítani, ez utóbbival kapcsolatban a tanárok béremelését is megemlítette.
„Szlovákiának szociális szempontból igazságosabbnak kell lennie, nagyobb figyelmet kell szentelnünk az elérhetőbb lakhatásra és a szegénység által sújtott családok támogatására”
– tette hozzá Čaputová.
Az elkövetkező időszakban a kormánytagok szerint is a környezetvédelmi projektekre kellene helyezni a hangsúlyt.
„Radikálisan zöld projektekre lesz szükség az uniós pénzek felhasználása során”
– vallja a beruházásokért és régiófejlesztésért felelős miniszter, Veronika Remišová. Szerinte a Szlovákia számára elkülönített 7,5 milliárd eurós csomag nagy részét a klímaváltozással és a hulladékgazdálkodással kapcsolatos célok megvalósítására kellene fordítani. Egyébként eleve ezzel számol az Európai Bizottság is, amely azt szorgalmazza, hogy az uniós tagországok a helyreállítási csomag több mint felét a környezetvédelmi (37%) és digitalizálással (20%) kapcsolatos projektekre használják fel.
Ján Budaj környezetvédelmi miniszter szerint Szlovákia GDP-arányos energiafelhasználása 80 százalékkal haladja meg az uniós átlagot, így nagyobb figyelmet kell szánnunk az energiatakarékosságra és a megújuló energiaforrások arányának a növelésére is. Karol Galek gazdasági államtitkár ez utóbbival kapcsolatban megjegyezte, hogy Szlovákiának 2030-ig csaknem 20%-ra kellene növelnie a megújuló energiaforrások arányát. Az áramtermelésre használt megújuló energiaforrások közül a vízenergia aránya jelenleg 8, a biomasszáé 5, a napenergiáé 1,85, a szélenergiáé pedig 1,75 százalék, vagyis bőven van még mit behoznunk.
Emellett a pedagógusok bérét is látványosan növelnék, továbbá a nyugdíjrendszert átalakítanák, a 64 évben megállapított nyugdíjplafon eltörlését is beleértve.
„Az EU-pénzekből nagyobb összeg juthat az épület-felújításokra, a vasúti infrastruktúra fejlesztésére is”
– nyilatkozta Andrej Doležal közlekedési miniszter. A tárcavezető szerint azonban a szabályok szerint elsősorban a gyorsan végrehajtható projektek jöhetnek szóba, az Európai Bizottság feltételei között szerepel ugyanis, hogy a támogatások 70%-át 2023-ig fel kellene használni. „E feltételről még tárgyalunk az Európai Bizottsággal” – tette hozzá Doležal.
Rengeteg hírrel bombáznak minket különböző portálok, s nem könnyű felismerni a valódi- és álhíreket. Ezért is fontos, hogy olyan weboldalakról tájékozódjunk, amelyek megbízható, korrekt információkat nyújtanak.
Az ujszo.com szerkesztőségében minden nap azért dolgozunk, hogy Önök kizárólag ellenőrzött, valós híreket kapjanak weboldalunkon. Ennek biztosítása meglehetősen költséges. Mi viszont szeretnénk, hogy minden kedves olvasónk hozzájuthasson az ellenőrzött információkhoz, ez azonban az Önök anyagi segítsége nélkül hosszú távon nem lehetséges.
Ezért kérjük olvasóinkat, hogy járuljanak hozzá az ujszo.com működéséhez. Számítunk Önökre. Önök is számíthatnak ránk.
Ha támogatna bennünket, kattintson az alábbi gombra. Köszönjük.
Támogatom
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik. Egyben felhívjuk figyelmüket, hogy a kommentekhez tartozó IP címeket a rendszer elraktározza.