Pozsony. A Transpetrol magánosítását levezénylő tárcaközi bizottság a Slovnafttól és az orosz Jukosztól beérkezett ajánlatot ugyan jónak találta, ám mindkét esetben kevesellte a kisebbségi részvénycsomagért felajánlott összeget, ezért az átdolgozott újabb ajánlatokat a bizottság holnap vitatja meg – közölte Róbert Merva, a privatizációs minisztérium szóvivője.
Mindent megígérnek
A stratégiai fontosságú Transpetrol kőolajszállító 49 százalékos részesedésére kiírt nemzetközi versenytárgyalásra két vételi ajánlat érkezett, egy a pozsonyi Slovnafttól és egy az orosz Jukosztól. Kiszivárgott értesülések szerint a Szlovákia területén áthaladó Druzsba kőolajvezeték 434 kilométeres szakaszát működtető, tavaly 621 millió korona bruttó nyereséget elkönyvelő Transpetrolért a kormány mintegy 3 milliárd korona bevételt vár. A privatizációs bizottság holnapi döntése előtt a Slovnaft és a Jukosz ismertette álláspontját.
Mi újra jelentkezünk a pályázatra, de csak ésszerű árig megyünk el – jelentette ki Slavomír Hatina, a Slovnaft vezérigazgatója. Hasonlóképp nyilatkozott a Jukosz is. Mikhail Brudno, a Jukosz kőolajfeldolgozó- és marketingrészlegének alelnöke szerint az orosz társaság holnapig szintén megteszi módosított ajánlatát, amelyben benne lesz az árajánlat is. Az árról azonban egyelőre közelebbit nem hajlandók elárulni.
A Slovnaft az ország uniós érdekeivel indokolja saját előnyeit. Azzal érvel, hogy ha a kőolajvezeték az egyik termelő vállalat ellenőrzése alá tartozik, veszélybe kerül a beszerzési források diverzifikációja. Oroszországban ugyanis ma már több cég foglalkozik kőolajtermeléssel, a Slovnaft pedig versenyezteti őket a legjobb ár kialkudása érdekében. Brudno azonban épp ez utóbbit nevezte a Slovnaft legnagyobb hátrányának. A Slovnaft ugyanis épp ezzel a „versenyeztetéssel” limitálná azon társaságok körét, akiknek az olaját a Transpetrol szállítaná. Ezzel szemben a Jukosznak az az érdeke, hogy a vezetékből a lehető legtöbbet hozza ki, vagyis minden társaság számára lehetővé tenné a szállítást, növelve ezzel a Transpetrol és az ország bevételeit. A Jukosz akár garanciát is képes nyújtani arra, hogy nem fogja a többi termelőt hátrányosan kezelni a saját olajszállításaival szemben.
Fontos uniós szempont a kötelező 90 napos üzemanyag-tartalék kialakítása is. A Slovnaft szerint, ha ezt a Transpetrol a vállalatukkal együttműködve végzi el, az állami költségvetés 1 milliárd koronányi beruházást takaríthat meg. Az uniós szabályok betartásában, így az új olajtárolók felépítésében nem lát semmilyen problémát a Jukosz sem. Brudno szerint, ha megszerzik a részvényeket, képesek biztosítani a 90 napos üzemanyag-tartalékok betartását.
Slavomír Hatina közölte: bár fő részvényesüknek, a MOL-nak a pályázat során egyedüli konkurensükként szereplő Jukosz a legfontosabb oroszországi partnere, a Slovnaft igazgatótanácsa jóváhagyta az elképzeléseiket, és az akciót is maguk finanszíroznák. Ehhez szerinte a vállalat idei eredményei megteremtették a feltételeket, és újra kijelentette: a májusi részvényesközgyűlésen célul kitűzött 4 milliárd koronás idei nyereséget tartani fogják. A Jukosz, ha megszerezné a Transpetrolt, akkor a nyugat-európai és a balkáni szállításokat is biztosítani tudná. Nem elhanyagolható azonban az sem, hogy olajtartalékai a vállalatot világméretekben az ötödik helyre sorolják. Mivel a Transpetrol vezetékeit jelenleg csak 44 százalékban használják ki, elengedhetetlen az olajszállítások növekedése. Brudno szerint a Jukosznak ez stratégiai érdeke. Megfelelő alapot nyújtanak ehhez a cég pénzügyi eredményei is, a vállalat ugyanis csak az idei első félévben 1,5 milliárd dolláros, vagyis mintegy 72,5 milliárd koronás nyereséget ért el. (só, tuba, mi)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.