<p>Pozsony. Vége az átmeneti „baby boomnak”, ismét csökkenő tendenciát mutat a születések száma. Ezzel együtt egyre több gyerek születik házasságon kívül, nagyjából harmaduk. 2006-ban a gyermekek 27,5%-a, 2010-ben már 33%-a nem teljes családba érkezett.</p>
Minden harmadik gyerek házasságon kívül születik
SÁNDOR RENÁTA
Ismét csökken a születések száma. 2009-ben 61 217 gyerek jött a világra Szlovákiában, 2010-ben 60 410 (ebből 20 009 baba házasságon kívül). A tavalyi adatok pontosan nem ismertek, de a trend egyértelmű. Az idei év első felében is kevesebb gyerek jött a világra, mint két-három évvel ezelőtt. Úgy tűnik, végérvényesen véget ért a pár évig tartó fellendülés.
Demográfusok szerint ennek az az oka, hogy a hetvenes években születettek – az ún. Husák-gyerekek – gazdasági, anyagi szempontok miatt az utolsó pillanatig halogatták a gyerekvállalást. Ezek a nők 35 és 40 éves koruk között szülték meg első gyermeküket, többet pedig élettani okokból kevesen vállalnak. A Husák-gyerekek volt az utolsó generáció, amely még valóban népesnek mondható – a hetvenes évek bőkezű családpolitikájának köszönhetően akkor nagyon sok gyerek született. Ugyanakkor a rendszerváltás utáni évek társadalmi-politikai változásai olyanynyira bizonytalan helyzetet teremtettek, hogy ez az erős generáció egzisztenciális okokból nem, vagy csak késleltetve vállalt gyereket, nyilatkozta lapunknak Boris Vaňo demográfus. A ma erős harmincasok, ill. a negyvenes éveik elején járó nők a „huszonnegyedik órában” döntöttek a gyerekvállalás mellett, ezért viszonylag magasak a 2009-es, 2010-es születési adatok. Ezt igazolja, hogy egyre idősebbek az anyák, a trend különösen szembeötlő az elsőszülő nők esetében: míg 2008-ban átlagosan 26 évesen vállalták az első gyereket, addig 2010-ben 27,31 évesen.
Most már a nyolcvanas években születetteken van a sor a gyerekszülésben, ők azonban nem olyan népes nemzedék, mint a néhány évvel idősebbek, így ismét csökkenő születésszám várható. Ami a társadalom folyamatos elöregedéséhez vezet, bár ez nemcsak szlovákiai, hanem összeurópai jelenség. A tény, hogy kevés gyerek születik, majd két-három évtized múlva fogja megbosszulni magát. Egyre kevesebb lesz ugyanis az aktív korú dolgozó, és egyre több a nyugdíjas – a jelenlegi nyugdíjrendszer ezért szorul gyökeres átalakításra.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.