Pozsony. Valószínűleg végleg lemondhat az állam arról a másfél milliárd koronáról, melyet gyanús körülmények között a Kis- és Középvállalkozásokat Támogató Ügynökség a kassai Cassovia BIC Kft. számlájára utalt.
Milliárdok utalgathatók össze-vissza?
Pavol Rusko azt állítja, a magáncéghez sem neki, sem hozzátartozóinak nincs köze, s azt nemzetközi pályázaton választották ki.
Pomothy László, az állami ügynökség igazgatótanácsának elnöke rendkívüli tanácskozást hívott össze, ahol kérdőre vonták Ľudovít Balco igazgatót. „Ő is azzal takaródzott, hogy volt egy nemzetközi pályázat, s a tendert a Cassovia nyerte. Csakhogy egyetlen igazgatótanácsi tagot sem értesítették arról, hogy tendert írtak ki, s annak már győztese is van. Arról pedig még csak elméletileg sem szerezhettünk hivatalosan tudomást, hogy a céggel szerződést kötöttek, majd a pénzt is átutalták” – mondta lapunknak Pomothy.
Az augusztus 12-i ülésen szó volt a kockázati tőkével kapcsolatos programról, melyet az aláírt szerződés szerint a Cassoviának kell majd megvalósítania, ám az igazgató által vázolt elképzelést nem hagyták jóvá, csak tézisként kezelték. „Nem volt világos, ki a végrehajtó, ki a program kihirdetője, mi a felügyelőtanács, az igazgatótanács, az ügynökség és az igazgató szerepe. Az igazgatót megbíztuk, készítsen elő a hasonló programok esetében szokásos határidőnaplót, s dolgozza ki az egész támogatási program teljes pénzügyi és pályázati dokumentációját, tehát mindazt, ami egy program elindításához szükséges. Erre leghamarabb decemberben kerülhetett volna sor. Ezzel szemben most a szerződés aláírása után szinte azonnal átutalták az összeget, ami felettébb furcsa” – magyarázta érdeklődésünkre a gazdasági államtitkár.
Számára a Cassovia ismeretlen cég, nem tudja, ki áll mögötte, s van-e köze Pavol Rusko leváltott gazdasági miniszterhez.
„A felügyelőtanács a cégjegyzékben azonnal utánanézett a vállalatnak. Kiderült, az ilyenfajta pénzkezelés szerepel az engedélyezett tevékenységei között, ám azt homály fedi, ténylegesen ki áll a Cassovia mögött” – tette hozzá Pomothy. Bízik benne, sikerül visszaszerezni a másfél milliárdot vagy legalább egy részét.
Most már a jogászok vizsgálják a szerződést, amelyről első ránézésre is megállapíthatü, hogy módfelett előnyös a magáncég, és rendkívül előnytelen az állami támogatási ügynökség számára. (sza)
Ül a pénzen és hallgat a Cassovia
Andrea Hrabovská, a Cassovia BIC igazgatója nem volt hajlandó nyilatkozni. A társaság alaptőkéje a cégjegyzék szerint 8,5 millió korona.
A kft. egyebek mellett üzletkötéssel, ingatlanközvetítéssel, reklám- és kiadói tevékenységgel, tolmácsolással, átképző tanfolyamok szervezésével, vállalkozói tanácsadással foglalkozik. Két tulajdonosa van: Ivan Pezlár 7,7 milliót, a BIC GROUP pedig 850 ezret fektetett a cégbe. Ez utóbbi társaság tulajdonosai: Ján Strelecký, Roman Liczényi, Štefan Vrátny és Ján Grega. A Cassovia BIC 12 éve működik, létrehozásában Kassa önkormányzata is szerepet vállalt, ám a kft. 1999 óta független a várostól. (sza)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.