Jelenleg több illegális határátlépést elkövető személy érkezik Csehországból, mint Magyarországról. Roman Mikulec (OĽaNO) belügyminiszter azt mondta, aktívan egyeztetni kell a problémáról a cseh féllel. „Az úgy nem működik, hogy nincs tartva a visszafogadási egyezmény” – mondta a szerdai kabinetülés után.
Mikulec: Csehország felől jelenleg több illegális határátlépést elkövető személy érkezik, mint Magyarországról
A miniszter hozzátette, folynak a tárgyalások Csehországgal, a jövő hétre szakértői szintű megbeszélést hívtak össze. Mikulec az Európai Bizottság képviselőivel is egyeztet a kérdésről. „Azért foglalkozunk ezekkel az ügyekkel uniós szinten, mert meg kell védenünk a schengeni külső határt. Ha ezt megoldjuk, akkor nem lesz szükség olyan belső intézkedésekre, mint amilyeneket most kellett elrendelni a határon” – mutatott rá.
Az érkező illegális határátlépést elkövető személyek száma naponta változik – mondta. „Igyekszünk gondoskodni róluk. Nem akarnak Szlovákiában maradni, gyakran még a felajánlott segítséget sem fogadják el. Tovább akarnak menni, mindenképpen Németországba akarnak jutni” – közölte Mikulec.
A miniszter tájékoztatása szerint a belügyminisztérium által Jókúton (Kúty) kialakított központban élelmet és orvosi ellátást nyújtanak az illegális határátlépést elkövető személyeknek. „Filip Vagač kormánymegbízott és a belügyi tárca válságkezelési osztálya tárgyalásokat folytat a civil szektorral. Folyamatos egyeztetés folyik arról, hogy ezek a szervezetek miben tudnak segíteni” – tette hozzá.
Mikulec tájékoztatása szerint megerősítik a rendőrségi járőrözést. „Mivel ez az erőforrás korlátozott, a hadsereg segítségét kértük” – mondta. A kormány szerdai döntése értelmében naponta akár 100 katona is segítheti a rendőrség munkáját. „Közösen fognak járőrözni azokban a régiókban, ahol erre szükség van” – tette hozzá.
A tárcavezető azt egyelőre nem tudta megmondani, szükség lesz-e még több katona bevetésére. „Örülnénk, ha erre nem lenne szükség, ezért mindent megteszünk azért, hogy javuljon a helyzet a külső határokon, és enyhüljön a nyomás a magyar-szerb határon” – mondta, és hozzátette, fontos szerepük van a Szerbiával és Törökországgal folytatott uniós szintű tárgyalásoknak is.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.