Továbbra sem akar csökkenni, vagy megszűnni a csalók aktivitása – megállás nélkül csörögnek a szlovákiai mobiltelefonok, a hívó pedig valamelyik egzotikus ország egy telefonszámáról csörgeti meg a hazai mobilszolgáltatók ügyfeleit.
Miért hívogatnak bennünket egzotikus telefonszámokról?
Már több mint egy hónapja tart a jelenség – igaz, korábban már átéltünk egy hullámot –, a mostani hívások olyan országokból érkeznek, mint Mali, Marokkó, Dél-afrikai Köztársaság, Fehéroroszország, Tunézia, Mauritána, Örményország (a cikk szerzőjét az imént, éjfélkor csöngették ebből az országból), Tanzánia, Azerbajdzsán, Szomália és egyéb egzotikus ország, ahol nagy valószínűség szerint nem él sem ismerős, sem rokon… A csalók célja, hogy a megcsörgetés után minél többen visszahívják a telefonszámot, hiszen a nemzetközi hívások magas költségéből akár jutalékot is szerezhetnek. További cél lehet, hogy adatbázist készítenek, az aktív ügyfelekről, amelyet később – jó pénzért – harmadik félnek értékesítenek. Ez utóbbi esetben pedig újabb hívásokra számíthatunk, amikor már nemcsak megcsörgetnek, de más módon is megpróbálhatják elérni, hogy fizessünk nekik.
A hazai szolgáltatók felhívják az ügyfelek figyelmét, hogy ha sikerül is felvenni a telefont még az előtt, hogy a hívó fél megszakítaná a hívást (ez általában két kicsöngés után szokott megtörténni), akkor az nem kerül extra költségbe, hiszen a hívásfogadás Szlovákiában díjmentes, így mindegy, milyen országból érkezik a hívás, azért nem kell fizetni. Ugyanakkor, ha visszahívnánk a kijelzőn szereplő számot, annak ára 0,79–2,50 euró is lehet, percenként.
Ahogy azt a szlovákiai szolgáltatók már korábban is elmondták, megpróbálnak tenni a jelenség ellen, ám teljes mértékben nem lehet kiszűrni az ilyen hívásokat. Amint észrevesszük, hogy ügyfeleinket nagyobb számban támadják azonos, vagy hasonló számokról, azonnal tiltsuk az adott számokat – mondta lapunknak Alena Piskunová. Az Orange szóvivője azt tanácsolja az ügyfeleknek, hogy ha ilyen, ismeretlen külföldi számról érkezik a hívás, akkor ignorálják azt. Az Orange ügyfelei legfeljebb 0,94 eurót fizetnek egypercnyi nemzetközi hívásért.
A Telekom arra hívta fel a figyelmet, hogy nem tilthatja le az összes egzotikus ország telefonszámát, hiszen ez azokat a hívásokat is lehetetlenné tenné, amelyek valósak, nem csaló szándékúak. Ugyanakkor, mint ahogy azt Michal Korec, a szolgáltató szóvivője elmondta, ha több ilyen hívás érkezik ugyanarról a telefonszámról, akkor azt blokkolja. A Telekomnál a nemzetközi hívások maximális percdíja 0,79 euró.
Az O2 az egyetlen szolgáltató, amely tiltólistára tette a hívásokat az olyan egzotikus országok irányába, amelyet kockázatosnak vélt – igaz, bejövő hívás még érkezhet, de az ügyfél még ha szeretné, akkor sem tudná visszahívni. „Ha az ügyfél kéri, természetesen elérhetővé válik az adott ország számára” – mondta lapunknak Tereza Molnár. Az O2 szóvivője elmondta azt is, hogy figyeli a mostani hívásokat, és amint gyanús számról több, csaló szándékú hívás érkezik, azonnal tiltja azt. A nemzetközi hívások percdíja legfeljebb 2,50 euró lehet.
A 4ka szolgáltatónál automatizált rendszer van, amely értékeli és tiltja az ilyen hívásokat, igaz, akár manuálisan is lehet bővíteni az olyan számok, országok listáját, amely rossz szándékkal hívogatja az ügyfeleket. „Csak azokat a számokat tiltjuk, amelynél bizonyosságot nyerünk arról, hogy csaló szándék áll a hívások hátterében” – mondta lapunknak Matúš Benčík, a 4ka szóvivője. A szolgáltató legfeljebb 1,44 eurót számláz egypercnyi nemzetközi hívásért.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.