Nincs történelem jelképek nélkül. Egy nemzetet, egy birodalmat olykor egyetlen díszes selyemdarabbal, cifra rúdon lengő zászlóval is lehet jelképezni.
Miért éppen piros-fehér-zöld a magyar nemzeti lobogó?
Ha belépünk egy amerikai kormánytisztviselő hivatalába, ott a csillagos-sávos lobogó. A franciák irodáiban ugyanúgy ott díszlik a trikolór. Az izraeli miniszterelnök fél tucat izraeli zászló előtt tart sajtókonferenciát. A magyarok mintha idegenkednének a jelképektől. Csak ünnepeinken lengeti a szél a nemzetiszín zászlót, március 15. közeledtével is fellobogózzák a középületeket. Vajon mióta? És miért éppen a piros, fehér és zöld szín alkotja a magyar nemzeti trikolórt?
„A Magyar Köztársaság zászlaja piros, fehér és zöld színű trikolor, mely három, vízszintesen futó egyenlő szélességű sávból áll” – olvasható a magyar Külügyminisztérium honlapján. „Magyarország ezeréves történetében először 1848-1849-ben a Habsburg-ház elnyomásával szemben kitört magyar forradalom és szabadságharc mondta ki a piros-fehér-zöld zászló törvényes használatát. Az addigi zászlók a szokásjog alapján formálódtak.”
A zászló a kultúra terméke. Az ókori népeknél mindenekelőtt a hadviselésben jutott szerephez. A honfoglaló Árpád vörös lobogóval érkezett a Kárpát-medencébe. Már Anonymus is ír a lobogóról, vexillumnak nevezi. S bár részletesen nem ismerteti, írásából kitűnik, Lél már saját jelvényes zászló alatt küzdött a Zalán vezér elleni ütközetben. A honfoglalók zászlórúdja hegyén még a turulmadár lehetett, Szent István uralkodása alatt azonban már ezüstkereszt. István király zászlaja vörös színű volt, rúdja hegyén kereszttel. Később az Árpád-házi címer piros-fehér csíkjai válnak nemzeti színekké.
A XIII. századi magyar zászlóhasználatról Kézai Simon informál. A krónikás szerint Magyarországnak van közös fejedelmi, illetve királyi zászlaja. Kézai banneriumot ír a zászló neveként (innen ered a bandérium szó). A XIII. századra vörös-fehér színekből áll a magyar lobogó. Hogy miért fehér? Az Aragóniai család egyik színe, az ezüst feltehetően a királyi családok házassága okán került a lobogóra. Az első magyar címeres zászlóábrázolás István, a későbbi V. István stíriai hercegi lovaspecsétjén látható. Ez hosszú hegyes lándzsára tűzött sokszalagú, piros-fehér vágásos lobogó.
Az Anjou és Mátyás korabeli zászlóképekből kikövetkeztethető, hogy a különböző házakból származó királyaink az Anjou hagyományokat követték, egyesítették zászlóikon a családi színeket a magyar színekkel. Ezekről a történetíró Bonfini is megemlékezik.
A XVI. századi lobogó már eltér a korábbiaktól, az Árpád-kori vágásos színektől: nagyobb lesz, zászlónként változó színűvé válik, fecskefarokban végződik, címere és egyéb ábrái már csupán díszként kerülnek rá. De a régi vágásos zászló még a XVII. században is fel-felbukkan. A Habsburg korban eklektikussá válik a magyar lobogó. A Habsburg uralom első kétszáz esztendejében a magyar királyi zászló elnémetesedik, sokszínűvé válik, a magyar címer idegen címerekkel keveredik rajta. Csak a megyék és egyes zászlósurak, valamint II. Rákóczi Ferenc zászlain találunk ebben a korban tiszta magyar színeket.
De hogyan került a zöld szín a piros és a fehér mellé? Erről számtalan feltételezés kering. A legvalószínűbb hipotézis szerint a címeren található hármas halom zöldje a lobogón lévő zöld. Az azonban bizonyos, hogy Magyarország nemzeti színei – piros-fehér-zöld – II. Mátyás király idején, 1618-ban szerepeltek először együtt egy pecsétzsinóron. A trikolórt a ma is használatos elrendezésben a francia forradalom hozta divatba és tette meg a nemzeti lobogók alaptípusának. Mi több, a trikolór a nemzeti szabadságmozgalmak jelképévé vált. A francia hármas szín analógiájára összeállított magyar trikolórra vonatkozó adatokról Martinovics Ignác 1794. augusztus 13-i vallomásában számolt be. A nemzet színéül a zöld-vörös-fehér színt kívánta bevezetni.
A magyar reformkor nemzedéke az 1830-as, 1840-es évek politikai gyűlésein már tudatosan használta a piros-fehér-zöld színeket. Az 1847. évi országgyűlési választásokon pedig már általános a nemzeti színű magyar zászló. A piros-fehér-zöld színt mint nemzeti színeinket az 1847-48 évi országgyűlésen törvényerővel szentesítették.
Az 1848-1849-es forradalom és szabadságharc idején a vörös az erőt, a fehér a hűséget, a zöld a reményt szimbolizálta. A királyság idején a királyi korona a magyar nemzeti zászló részét képezte. 1945 után a korona nélküli, úgynevezett Kossuth-címer került a zászlóra. Az 1949. évi magyar Alkotmány e címert – a hagyományokat és a történelmi jogfolytonosságot figyelmen kívül hagyva – az úgynevezett népköztársasági címerrel váltotta fel. A mai zászló az egyszerű piros-fehér-zöld vízszintes csíkos lobogó.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.