MI VAN AKKOR, HA...

... csaknem 40 nyúlfarknyi parcellát örököltem. Ebben az esetben mind a 40-re kérjek 100, illetve 250 koronás okmánybélyeges okiratot?

... csaknem 40 nyúlfarknyi parcellát örököltem. Ebben az esetben mind a 40-re kérjek 100, illetve 250 koronás okmánybélyeges okiratot? Nincs jogszabály, amely kötelezné a hivatalt, hogy ha az vétett, akkor a hibát – természetesen saját költségen, azaz úgy, hogy az ügyfél pénztárcáját ne terhelje – javítsa ki?

Szabó Olga: Ha Szlovákia minden községében elkészül a fölújított földnyilvántartás, fény derül az ilyen esetekre, hiszen a ROEP-nek éppen a tulajdonviszonyok rendezése a célja. Osztom az olvasó felháborodását, mert például az egyik rokonom édesapja 67 tulajdonlapon kapta vissza a 3 ha konfiskált földjét. Gondolom, sok hasonló eset lehet.

... a felújított földnyilvántartásra csak 10, 20 esetleg 30 év múlva kerül sor? Végrendeletben hagyjam rájuk a földet?

Szabó Olga: Én inkább az ügyek rendezésének a híve vagyok. Sajnos, közeli hozzátartozóimmal is megtörtént, hogy utólag és véletlenszerűen derítették ki, hogy egy póthagytéki eljárást jócskán a rendszerváltozás után nem írtak be, a másik nagymama után pedig nem örökölték meg a földek egy részét. Pedig azt hitték, hogy minden rendben van. Aki nem akar éveket várni, amíg a ROEP elkészül, annak sok pénzt kell feláldoznia az ügyintézés érdekében. Sőt többet, mert a hagyatéki eljárás után is fizetni kell az illetékeket, közjegyző, esetleg tolmács javadalmazását. Még egy saját tapasztalat: én például olyan címen „futok” a kataszteri hivatalban, ahol soha nem laktam, sőt olyan cím nem is létezik. Amikor reklamáltam, tőlem várták el, hogy igazoljam, ott valóban nem laktam, holott ők tévesztették el az utca nevét.

...dédnagyapám földügyét szeretném rendezni, de nincs hagyatéki végzésem. Azaz, biztos volt hagyatéki eljárás, de nem tudom melyik évben, nekem sincs meg, és a többi, általam ismert örökös sem tud hagyatéki végzést felmutatni. Van-e a bíróságnak valamilyen központi levéltára, amelyben utánanéznének ennek, vagy ügyem veszett ennyi év után?

Szabó Olga: A bíróságnak van levéltára, érdemes ott is utánanézni. Ha ott sincs hagyatéki végzés, akkor meg kell nézni a járási, illetve a körzeti levéltárban. Jobb híján kiindulópont lehet az elhalálozás éve. Az azt követő két-három év anyagát átnézve, valószínűnek tartom, hogy a levéltár dolgozója rábukkan a hagyatéki eljárással kapcsolatos anyagra. Ha nem, akkor tanácsot tud adni, hogy hol érdemes keresni. (gyor)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Korábbi cikkek a témában

Ezt olvasta már?