1998
November 16-án Ladislav Pittner belügyminiszter megállapította: Ivan Lexa volt SIS-igazgatót úgy lehetne büntetőjogi szempontból felelősségre vonni, ha az ifj. Michal Kováč külföldre hurcolásával kapcsolatos amnesztiákat semmissé nyilvánítják.
Mi történt eddig az Ivan Lexa-ügyben?
November 16-án Ladislav Pittner belügyminiszter megállapította: Ivan Lexa volt SIS-igazgatót úgy lehetne büntetőjogi szempontból felelősségre vonni, ha az ifj. Michal Kováč külföldre hurcolásával kapcsolatos amnesztiákat semmissé nyilvánítják. Mikuláš Dzurinda decemberben aláírta az amnesztiákról szóló határozatot, mely szerint elkezdődhetett az eljárás a külföldre hurcolás ügyében.
1999
Február 23-án a Twist rádió nyilvánosságra hozott egy telefonbeszélgetést, mely szerint állítólag Lexa koordinálta ifj. Kováč elrablását. Lexa tagadta a felvétel valódiságát. Három nappal később kérték Lexa mentelmi jogának megvonását.
Március 1-jén Jaroslav Ivor, a nyomozóhivatal vezetője bejelentette: Lexát három bűncselekmény – jogkörrel való visszaélés, szlovák állampolgár külföldre hurcolása és lopás – elkövetésével gyanúsítják. Ivor megerősítette: valószínűleg hiteles a Lexa és Karol Martinka volt Devín banki igazgató beszélgetéséről készült hangfelvétel, mely összefügg ifj. Michal Kováč elrablásával. Két napra rá Lexa feljelentette Vladimír Mitrót, a SIS vezetőjét.
Április 7-én a képviselők megvitatták az akkor már hét törvénysértéssel gyanúsított Ivan Lexa mentelmi jogának a megvonásáról szóló javaslatot. Április 9-én több mint 80 honatya beleegyezett, hogy Lexa ellen öt bűncselekmény – emberrablás, lopás, autólopás be nem jelentése, szárnyas oltár megjátszott eladása, robbanószerkezet elhelyezése, lehallgató berendezés jogtalan használata – kapcsán indul eljárás. Egy héttel később beleegyeztek, Lexát helyezzék vizsgálati fogságba.
Május 17-én Jaroslav Svěchota, a SIS volt tisztségviselője Dzurindához címzett kegyelmi kérelmében állította: ifj. Michal Kováčot Lexa parancsára hurcolták Ausztriába.
Június 8-án Lexát a vádlottakat kezelő trencséni kórházba szállították.
Július 13-án Lexa ügyvédei kérték az ügyfelük elleni eljárás beszüntetését. Július 19-én a pozsonyi kerületi bíróság döntése alapján Lexát szabadlábra helyezték. Egy nappal később a HZDS vezetősége felszólította a hatóságokat: szüntessék be a Lexa elleni büntetőjogi eljárást.
Július 27-én Ján Čarnogurský igazságügyi miniszter panaszt emelt a kerületi bíróság döntése, azaz Lexa szabadlábra helyezése ellen.
Október 4-én Vladimír Mitro közölte: a Lexa elleni büntetőeljárás céljából felmentette Vladimír Mečiart a titoktartás alól.
November 4-én a parlament ismét megfosztotta Lexát mentelmi jogától. Jozef Migaš házelnök igazolatlan hiányzás miatt felfüggesztette a képviselő fizetésének folyósítását.
2000
Január 11-én Lexa ügyvédje postázta ügyfele panaszát a strassbourgi emberjogi bíróságnak, szerinte nem lehet felelősségre vonni őt olyasmiért, amire amnesztia vonatkozik.
Január 20-án a mandátumvizsgáló bizottság javaslatára a parlament beleegyezett a Lexa elleni büntető eljárásba, ami ellen a HZDS január 28-án panaszt emelt az Európa Tanács parlamenti közgyűlésénél.
Május 25-i sajtóértesülések szerint Lexa Ausztriába szökött. Június 13-án a súlyos bűncselekményeket vizsgáló nyomozórészleg átfogó anyagot készített Lexáról, aki a Karibi-térségi Grenadában próbált vállalkozni. A dokumentum szerint Lexa ellen négy bűncselekménnyel kapcsolatban folyik eljárás, néhány nappal később további két ügyben emeltek ellene vádat. A képviselő a nyomozóhivatal beleegyezése nélkül nem hagyhatta el az országot.
Július 4-én országos körözést rendeltek el Lexa ellen. Egy héttel később életbe lépett az Interpol nemzetközi elfogatóparancsa. Az ügyvédek szerint Lexa Szlovákiában tartózkodik. Több bejelentés érkezett Lexa hollétéről. A rendőrség mindet ellenőrizte, mégsem bukkant a nyomára. Pittner szerint a szökéssel Lexa maga alatt vágja a fát: „Ha távolléte lehetetlenné teszi egy másik, Lexa fölé rendelt személy leleplezését, a képviselő az életét kockáztatja.” A büntetőeljárás folytatódik, sőt el is ítélhetik távollétében Lexát. A Markíza július 20-i híre szerint Lexa már 1999 szeptemberében külföldre távozott, Grenadában gazdaságilag érdekelt. Pittner megerősítette: Lexa valóban Grenadában tartózkodott, a rendőrség végig tudta, hol van, ám taktikai okokból nem árulta el. Pittner nem zárta ki azt sem, hogy Lexát az orosz maffiához közeli személyek szöktették külföldre, hamis állampolgárságot és iratokat szerzett, így próbál(t) eljutni abba az ismeretlen célországba, ahol állítólag 30 vállalata van.
2001
Májusban a távozó belügyminiszter, Ladislav Pittner megerősítette: a tárcának megbízható hírei vannak Lexa hollétéről, de ez olyan kényes dolog, amiről belügyminiszterként nem nyilatkozhatott, lemondása után sem mondhat semmit, és a titkosszolgálat főnöke sem árulhat el konkrétumokat. Lexát azóta sem sikerült kézre keríteni. (sz-a)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.