„Mi ezt visszük Európába...!”

Esztergom. A kézműves mesterség számos ága és az előállított tárgyak minősége eljuthat egy olyan pontra, aminél már nem lehet jobbat alkotni. Ekkor beszélhetünk a kézműves mesterség csodájáról, arról, ami a terméket megkülönbözteti a nagyipar és az ipari sorozatgyártás végeredményétől.

Esztergom. A kézműves mesterség számos ága és az előállított tárgyak minősége eljuthat egy olyan pontra, aminél már nem lehet jobbat alkotni. Ekkor beszélhetünk a kézműves mesterség csodájáról, arról, ami a terméket megkülönbözteti a nagyipar és az ipari sorozatgyártás végeredményétől. A kézműves csúcstermék ugyanis örök érték. Úgy fejlődik ki, mint az evolúció egyedei, ősidők óta létezik, és kisebb-nagyobb változásokkal ma is él.

Idén 6. alkalommal került megrendezésre a Magyar Kézművességért Alapítvány és a Magyar Országos Művészi Kézműves Egyesület közös országos kiállítása az Iparművészeti Múzeumban. A kiállítás mottója – „Mi ezt visszük Európába...!” – arra utal, hogy miként is érkezik vissza, és simul bele a magyar népi kézművesség az európai kultúrkör hagyományaiba.

Több mint négyszáz pályamunka érkezett be arra a pályázatra, amelyet a szervezők „Magyar kézművesség – 2004 és Balassi korának kézműves hagyományai” címmel hirdetek meg. Közel háromszáz pályamunka érte el azt a színvonalat, amely alapján bemutatásra, kiállításra kerülhetett a múzeum földszinti galériájában.

Esztergom-kertvárosból Kálvin Pál fafaragó mester három pályaművet is benyújtott elbírálásra. Mindhárom alkotás elnyerte a zsűri tetszését. Az egyik egy kisméretű Szent Péter szobor, Quo Vadis címmel, a másik egy hat darabos pohárkészlet, szépen faragot kancsóval, a harmadik egy Balassi portré, melyet egy versidézet is díszít. Ez utóbbi Balassi Bálintra emlékezve címmel bekerült abba a szép kiállítású, keménytáblás, reprezentatív könyvbe is, amely egyben a kiállítás katalógusának is tekinthető.

A kiállítás május végén nyitotta meg kapuit és egészen június 20-ig várja a látogatókat Budapesten a IX. kerület, Üllői út 33-37. szám alatt, az Iparművészeti Múzeum aulájában.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Korábbi cikkek a témában

Ezt olvasta már?