Pozsony. Külön szakbizottságot hoztak létre a kormánypártok a titkosszolgálatokról szóló új törvénytervezet megvitatására. A javaslattal már a kormánynak kellene foglalkoznia, ám az MKP időt kért komolyabb áttanulmányozására.
Mennyire bővüljenek a SIS jogkörei?
A jogszabály túlzott mértékben bővítené a titkosszolgálatok jogköreit, viszont az ellenőrző szervek hatásköreit nem erősítené ennek megfelelően, bár az indoklás szerint némileg hatékonyabb felügyeletről lenne szó. „Csakhogy a konkrét paragrafusokban az eddigi szokásjog van rögzítve, vagyis a parlamenti ellenőrző bizottságok jelenlegi jogkörei nemigen bővülnének. Ezenkívül bevezetnék, hogy a tagoknak négyes fokú biztonsági átvilágítási bizonylattal kell rendelkezniük. De miért azokat kell ilyen szigorúan átvilágítani, akik ritkábban jutnak hozzá titkos információkhoz? Azokra, akik törvényből kifolyólag rendszeresen megkapják, például a hadügyminiszter, az államfő, a házelnök, a miniszterelnök, ugyanez a feltétel nem vonatkozna” – mutatott rá az Új Szónak a SIS-t felügyelő bizottság alelnöke. Az ellen nincs kifogása, hogy a Nemzetbiztonsági Hivatal által végzett átvilágítás egy részét a titkosszolgálatok készítik, vagyis lényegében ők választják ki, kik ellenőrzik őket. „Hasonló ellentmondás áll fenn akkor is, amikor az NBÚ a saját alkalmazottját világítja át” – jegyezte meg Köteles. Az új törvény értelmében a titkosszolgálat már nem az Állambiztonsági Tanácsnak, hanem a kormánynak tartozna felelősséggel, ám a kabinet a kormányfőn keresztül bízná meg feladatokkal. (sza)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.