Nem az angol a világnyelv, hanem a törtangol, tartja a mondás, némi ironikus felhanggal. Ez valóban így van, az angolt próbálják a legtöbben elsajátítani, több-kevesebb sikerrel. Persze más nyelvek is vonzóak a nyelvtanulók körében.
Melyiket is válasszam?
Választhatunk például az alapján, hogy milyen mértékben elterjedtek a világban az egyes nyelvek. Ha azt vizsgáljuk, egy adott nyelv hány államban számít hivatalos nyelvnek, 63 országgal az angol áll az élen, ezt követi 34 állammal a francia, 23-mal a spanyol, 22-vel az arab és mindössze 7-tel a német. Mindezzel szemben a kínai nyelvet beszélik a legtöbben. A nyelvek – jobb szó híján – gazdasági erejének összehasonlítása során az anyanyelvűekre eső nemzeti össztermék értékét hasonlítják össze: az élen itt is az angol nyelv áll több mint 4200 milliárd dollárral, majd a japán mintegy 1200 és a német 1090 milliárd dollárral. Egyértelműen angolul tanulnak a világon a legtöbben. Választhatunk a szakmánk alapján is: az egyes tudományoknak megvan a saját szaknyelvük. A közgazdászoknak például feltétlenül beszélniük kell angolul. A jogászoknál emellett sokszor nélkülözhetetlen a francia nyelv ismerete. Az agráregyetemeken gyakran támaszkodnak német szakirodalomra. A humán területen dolgozók gyakran látják hasznát a latinnak vagy egyéb holt nyelveknek. (rv, ny)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.