Megyék: hatáskörök 1,435 milliárdból

<p>A jelenlegi közigazgatási felosztást 2001-ben hagyta jóvá az akkori kormány. A központi államigazgatási szervek és a helyi önkormányzatok közé egy újabb lépcsőt iktatott be: megyei önkormányzatokat. Idén ősszel már 5. alkalommal választjuk meg a megyei önkormányzatokat és a megyefőnököket, amelyek viszonylag nagy hatáskörökkel rendelkeznek.</p>

Az állami jogkörök egy részét a megyei önkormányzatok kapták. Ehhez jelentős költségvetési támogatást is kaptak, egy részét saját bevételként, a másik részét pedig címzett támogatásként átruházott hatáskörökre. A megyék legfőbb bevétele az adóbevételekből származik, jelentős része az alanyi jogon járó, a természetes személyek jövedelemadójának meghatározott része, a másik pedig az állami költségvetésből a konkrét feladatokra kapott összeg. Idén a megyék összesen 1,435 milliárd euróból gazdálkodhatnak.

Megyei kompetenciák

Jogkörei közé az oktatásügy, az egészségügy, a szociális szolgáltatások, a közúthálózat, az autóbusz-közlekedés, a civilvédelem, a kultúra, a régiófejlesztés és idegenforgalom tartozik.

A legtöbb önkormányzat a megyerendszer létrejöttekor, 2001-ben kórházak fenntartójává vált, az azóta eltelt időszakban azonban a legtöbbjük megvált ettől a feladattól, de a megye legfontosabb egészségügyi feladatai továbbra is megmaradtak. A megye adja ki az engedélyeket az egészségügyi szolgáltatások működtetésére, vagyis a megye hozzájárulása kell egy-egy rendelő, gyógyszertár megnyitásához. Mivel a működési engedélyeket a megye adja ki, a feltételek be nem tartása esetében meg is vonhatja azokat, vagyis ellenőrzi a rendelők és gyógyszertárak szabályszerű működését. A megye ellenőrzi azt is, hogy az orvos milyen címen milyen összegeket számlázhat a páciensnek. Azt a törvény határozza meg, hogy az orvos miért kérhet pénzt – például egészségi alkalmasság gépjárművezetésre stb. –, de a díj összegét az orvos javaslata alapján a megye hagyja jóvá.

Szociális ügyek

A szociális szolgáltatások sokkal nagyobb költségvetést igénylő terület. Itt a legnagyobb költséget a szociális otthonok fenntartása teszi ki. Nyitra megye a teljes költségvetése 2017-ben például csaknem 180 millió euró. Ebből több mint 39 millió eurót költenek a szociális területre, ennek is a legnagyobb része – közel 35 millió euró – a szociális otthonok fenntartására megy el. A finanszírozás biztosítása mellett ezen a területen is ellenőrzi a szolgáltatások színvonalát, tanácsadást nyújt a szociális területen, és kivizsgálja a panaszokat, amelyeket a szociális intézményekben lakók vagy a szociális szolgáltatásokat igénybe vevők tettek. A megye határozza meg azt is, hogy ki jogosult a szociális szolgáltatások igénybevételére. Fenntartja a menhelyeket, melegedőket a hajléktalanoknak vagy anyagi támogatást nyújt a rászorulóknak.

A megye tartja fenn a gyerekotthonokat, a krízisközpontokat, és ellát más, a gyámüggyel kapcsolatos feladatot is. Hatáskörébe tartoznak a drogfüggők a reszocializációs programjai, és gondoskodik a börtönből szabadultak társadalomba való beilleszkedéséről is.

[[{"type":"media","view_mode":"media_original","fid":"281241","attributes":{"alt":"","author":"","class":"media-image","height":"535","style":"width: 600px; height: 340px;","title":"Kattintásra nagyobb lesz!","typeof":"foaf:Image","width":"945"}}]]

Közutak

A másod- és harmadrendű közutak karbantartása évente több tízmillió eurót emésztenek fel. Megyénként erre a célra akár 50 milliót is költhetnek. Viszont a téli és a nyári karbantartás és kisebb javítások, illetve rövidebb útszakaszok felújítását tudják finanszírozni a pénzből. A nagyobb útjavítások jobbára uniós forrásból, vagy állami támogatásból valósulnak meg.

Oktatásügy

Komoly jogkörei vannak a középiskolákkal kapcsolatban is, engedélyezi az egyes osztályok megnyitását, dönt az alacsony létszámú évfolyamok kivételéről, az iskolák összevonásáról, az épületek felújításáról, az uniós pályázatokban való részvételről, és beleszólása van az igazgatóválasztásokba. A saját hatáskörükbe tartozó oktatási intézményeik működtetésére milliókat költenek. Kassa megye közel 11,5 millió eurót, Nyitra megye közel 6,5 milliót az intézmények felújítására, korszerűsítésére szán.

Kultúra

Milliókat fordítanak a megyék a hozzájuk tartozó kulturális intézmények működtetésére is. Nyitra megye 19 kulturális intézménye között idén közel 9,6 millió eurót osztott szét. Két színházának működtetésére több mint 5,1 millió eurót fordít, ebből a Komáromi Jókai Színháznak 1,76 millió euró jut. Kassa megye 23 intézményének több mint 11 milliót szán, miközben a Thália Színház mindössze 500 ezer eurót kap a megyétől, miközben teljes költségvetése közel 800 ezer euró. A hivatalok által folyósított összeg korántsem elegendő a színházak működésére, megmaradásukhoz rendszeres kiegészítő támogatásra van szükségük hazai és külföldi támogatóktól.

(Ibos Emese, Lajos P. János)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?