Esztergom. A Nemzeti Kulturális Örökség Minisztériuma az idei évet hivatalosan Balassi Bálint emlékévvé nyilvánította. Ugyancsak nagy költőnk emlékéhez fűződik annak az esztergomi városrésznek a rekonstrukciója is, melyre a Favor Tervező Kft. kapott megbízást. A tervek szerint helyreállítják a Katona István utca és Kis-Duna sétány által határolt területen levő körbástyát és a két török fürdőt.
Megújulhat a körbástya
Horváth István, Komárom-Esztergom Megyei Múzeumigazgató, egyben a Balassi Bálint Múzeum vezetője, nyilatkozott erről lapunknak.
„Először 1969-ben végeztem kutatásokat a Rusztem pasa által épített fürdő és a Kis-fürdő területén. A bástyához csatlakozó sánc és a törökfürdő régészeti szondázása alapján tudjuk, hogy az építmény kupolájából sok részlet épségben megvan a föld alatt. A három kutatóárok feltárási munkálataikor világossá vált, hogy a Kis-fürdőt 4-5 méter vastagságú földréteg borítja, s az építmény helyreállítható állapotban van” – mondta a muzeológus. Horváth István szerint az 1969-ben végzett ásatások nem elegendők a kiviteli tervek elkészítéséhez, ehhez újabb régészeti feltárásokra van szükség. Korábban két rekonstrukciós terv is készült, melyek közül egy sem valósult meg. A hetvenes évek elején Teleki Katalin, az Esztergomi Műemlék Felügyelőség volt mérnöke foglalta össze először a feltárás kiviteli terveit. Szakemberek véleménye szerint ezen tervek alapján a helyreállítás ma is véghezvihető lenne. 1987-ben Vukov Konstantin, műemléki szakmérnök egy másik dokumentációt dolgozott ki, melynek rajzairól nyomon követhető a rekonstrukcióval elérhető állapot.
A híresztelésekkel ellentétben a felújítási munkálatok még nem kezdődtek meg, csupán Balassi Bálint tiszteletére helyeztek el emléktáblát a vízivárosi Hévíz bástya falán. Előzetes elképzelések szerint a bástyában vendéglátásra alkalmas helyet – rendezvényterem, vendéglátó-ipari egység – alakítanának ki, a tetején pedig kávézó és kilátó terasz kaphatna helyet nagyszerű kilátással, mellyel idegenforgalmi szempontból is újabb jelentős épü-lethez jutna Esztergom. Horváth István harmincöt évvel ezelőtt megkezdett munkájának gyümölcsét arathatja most le a város, az eddig feltáratlan török kori emlékek eszmei és anyagi tekintetben is kiemelkedő rekonstrukciójával.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.