Megorroltak a miniszterre

Pozsony. Mintegy háromszáz pedagógus tüntetett a kormányhivatal előtt az oktatásban uralkodó állapotok miatt. A tárcavezető kijelentette, valóban több pénzre lenne szükség az oktatásügyben, ugyanakkor a tüntetést nem tartja szerencsés lépésnek.

Pozsony. Mintegy háromszáz pedagógus tüntetett a kormányhivatal előtt az oktatásban uralkodó állapotok miatt. A tárcavezető kijelentette, valóban több pénzre lenne szükség az oktatásügyben, ugyanakkor a tüntetést nem tartja szerencsés lépésnek. Az akciót Lógó orrok találko-zójának nevezték el.

A tiltakozó pedagógusok szerint a kormány semmit sem tett az oktatásügyben uralkodó állapotok javításáért. A hazai oktatási rendszer jóval alulmarad más európai országokhoz képest. Véleményük szerint az iskolák és a tantermek elavultak, az osztályok túlzsúfoltak, az oktatási körülmények nem felelnek meg a mai kor elvárásainak. Ráadásul a pedagógusok annyira nincsenek megfizetve, hogy a tehetséges és valóban kiváló pedagógusok rövid időn belül pályát váltanak. „A kormány az elmúlt három év alatt képtelen volt kidolgozni az oktatásügy problémáinak rendszerszintű megoldását. Míg más országokban átlagosan a GDP 6%-át költik oktatásra, addig Szlovákiában mindössze a 3,9%-át” – magyarázta Vladimír Crmoman, a Szlovák Pedagógus Kamara tagja.

A megmozduláson a teljes szakma képviseltette magát. Az egyik galántai óvónő elmondta, hogy középiskolai végzettséggel bruttó 418, egyetemi végzettséggel pedig még 500 eurót sem keresnek. „Átlagosan egy óvónő 22-23 gyermekkel foglalkozik, ez nemcsak nekünk megerőltető, hanem a kicsiknek sem megfelelő. Az óvónők bére ötvenéves koruktól a bérplafon miatt további 12 éven keresztül már nem emelkedhet. Ha egy óvónő időközben elvégzi az egyetemet, akkor már nem tartanak igényt a munkájára, mert magasabb bért kell fizetni neki. Ugyanez a helyzet a kreditrendszerrel járó bérkiegészítéssel is, mert erre az óvodák költségvetésében nincs keret” – mutatott rá a felszólaló óvónő. A tanárok szerint hasonló a helyzet az alapiskolákban és a középiskolákban is. Az oktatási-nevelési folyamat javítása kreativitásukon múlik, az állam támogatására nem számíthatnak. Segédanyagokat, feladatlapokat gyakran saját költségükre készítenek, ráadásul az iskolák többsége katasztrofális állapotban van. Felújításuk csak európai uniós forrásokból lehetséges, több fenntartó elvárja, hogy a pályázatokat a pedagógusok szabadidejükben dolgozzák ki.

Juraj Draxler oktatási miniszter még a tiltakozás előtt kijelentette, az ágazatnak valóban több pénzre van szüksége. „Ugyanakkor megvalósítható követelésekkel kell előállni. Nem tudom elképzelni, hogy a gyakorlatban hogyan tudnánk évente 400 millió eurót az iskolák technikai felszerelésére fordítani” – mondta a tárcavezető.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?