<p>Róma. Szenzáció – így lehetne összefoglalni az argentin Jorge Mario Borgiglio megválasztására érkezett reakciókat. Elemzők a szegények pápájának tartják Ferencet, pontifikátusa emellett – magas kora miatt – az átmeneti jelzőt is megkaphatja.</p>
Meglepetés Ferenc megválasztása
ÖSSZEFOGLALÓ
Ferenc nyomban megválasztása után jelezte, hogy a szegények pápája kíván lenni. Közvetlenségével és alázatával meglepte az összegyűlteket. Csak fehér reverendában lépett a hívek elé, és áldást kért tőlük tevékenységére.
Az új egyházfő több tekintetben is első: több mint egy évezred után az első nem európai pápa, az első az amerikai kontinensről, az első jezsuita szentatya, s az első, aki a Ferenc nevet vette fel. Ez utóbbival is szociális érzékenységét kívánta jelezni: Assisi Szent Ferenc ugyanis a ferences rend megalakításával reformálta meg az egyházat a középkorban.
Ferenc – aki csak egy esetleges II. Ferenc pápai trónra lépése után lesz I. Ferenc, ahogy a Szentszék figyelmeztetett – nyomban megválasztása után felhívta elődjét. Tegnap közölték: a napokban személyesen is felkeresi XVI. Benedeket, akinek a 2005-ös pápaválasztáson volt a fő vetélytársa.
A politikusok, egyházi vezetők és hívek, valamint az elemzők pozitívan értékelik a konklávé döntését. A szociális témákban várnak újítást tőle, az első elemzések szerint a szegények egyháza irányába mozdulhat el a Vatikán.
Ferenc jelezte, nem érzi magát többnek pápaként, mint előtte. Megválasztása után nem ült fel a pápai trónra, hanem a bíborosi székben fogadta társai hűségnyilatkozatát. A Szent Péter-bazilikából pedig busszal ment – együtt a kardinálisokkal – vissza a lakhelyére, nem vette igénybe az előállított pápai limuzint. A bíborosok szerint a vacsoránál is kedélyesen viselkedett: „Isten bocsássa meg nektek” – mondta társainak a választással kapcsolatban. Tegnap pedig elment szálláshelyére és kifizette a számlát – noha a személyzet szerint ez felesleges, hiszen mostantól már ő a „főnök”.
Viszonylag magas kora ellenére – decemberben lesz 77 éves –, XVI. Benedekhez hasonlóan, átmeneti pápának is tartják. Az egyházra a következő években több reform is vár, elsősorban a római kúria megreformálása lesz a feladata. A szentszéki viszonyokkal a bíborosok többsége is elégedetlen volt, többük erről a konklávé előtt nyíltan is beszélt. Az új pápa megkapja az elődje számára készült, a belső viszonyokat feltáró titkos jelentést.
Az amerikaiakat meglepte szülöttük megválasztása, ám úgy látják, ez az új földrész fontosságának elismerését jelenti. A katolikus egyház híveinek közel fele ugyanis már Amerikában él – ennek ellenére a bíborosok fele még európai. Ennek arányában egyébként a tradíciók miatt nem várható komoly változás a következő években sem, ám várhatóan Ferenc pontifikátusa alatt komolyabb figyelmet kapnak az Európán kívüli régiók és a harmadik világ problémái is.
Több más bíborossal ellentétben Bergogliót nem sározták be a katolikus egyházat megrázó botrányok, a megválasztásánál így valószínűleg ez is szempont volt. Egyes lapok szerint viszont 1976 és 1983 közötti katonai diktatúra idején cinkos módon hallgatott, valamint azzal vádolták, hogy állítólag köze volt két jezsuita pap elrablásában.
A pápaválasztással kapcsolatos híreink a 2. és 3. oldalon. (MSz, MTI, ú)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.