A héten Esztergom vendége volt Szántai Lajos művelődéskutató. Előadást tartott Esztergom történelmi jelentőségéről és magyar királyainkról egy olyan szemszögből, amiről történelemkönyveinkben nem olvashattunk. Az érdekes estéből idézünk fel néhány gondolatot, mely kielégítőbb magyarázattal szolgál népünk sorsának alakulásáról.
Megjósolta Vitéz János a jövőt?
Újabb kérdéseket vet fel, hogy milyen ismeretek, tények alapján tételezzük fel, hogy Magyarországon a pilisi háromszögben volt a királyi központ, s hogy a koronázási szertartásokat is itt, a Pilisben végezték, s nem Székesfehérváron. A kérdés megválaszolásában segít, ha logikusan megvizsgáljuk a koronázás feltételeit. Az első feltétel szerint magyar király csak az lehet, akit a szent koronával koronáznak meg. További feltétel, hogy a szertartást csak az esztergomi érsek végezheti, illetve bármiféle akadályoztatása esetén a kalocsai érsek, de ez ebből a szempontból nem lényeges. A királyság harmadik feltétele, hogy a koronázást csak a fehérvári Nagyboldogasszony templomban lehet végezni. Ezek ismeretében elég nehéz elképzelni, hogy a Visegrádon székelő koronázandó király elindul úttalan utakon, nyakába veszi a fél országot Székesfehérvárra utazva. Ugyanakkor az esztergomi érsek szintén elindul vele párhuzamosan a távoli városba bő egy napig utazva, hogy a koronázási ténykedéseit elvégezze. Ez még önmagában nem dönti meg azt a nézetet, hogy a szertartást nem Fehérváron, hanem a Pilisben végezték, de vizsgáljuk meg most a Szent koronát. A korona jellemzője, hogy igen finom anyagokból, aprólékos megmunkálással készült. Papírvékonyságú arany fejpántjai, sérülékeny azsúrzománc díszítései a feltételezett többszöri hoszszas utaztatás során nem maradtak volna meg mai épségében az akkori terepviszonyok, útminőségek ismeretében. Az sem valószínű, hogy a törökök legnagyobb örömére elkezdték volna hurcolászni a fél országon át, hiszen az összes akkori biztonsági feltételek ellenére sem tudták volna megvédeni. E helyett legnagyobb valószínűséggel a koronázást itt a Pilisben végezték, mégpedig úgy, hogy a király elindult Visegrádról, ugyanakkor az érsek elindult Esztergomból a koronával, s a lehető legrövidebb úton valahol a két város között találkoztak. Mindezek mellé újabb adalékként szolgál, ha számba vesszük, milyen neve volt a városnak, ahol a koronázást végezték. Korabeli írásokban a helyszínt Alba Regiális-ként említik, ami tulajdonképpen királyi fehéret jelent. Székesfehérvár és Alba Regia névazonossága tehát nem jelent egyértelműen szakrális azonosságot. Továbbá a királyi központnak az akkor igen fontos hadászati szempontból is a Pilisben kellett lennie, mert ez az ország egyetlen területe, amely a hegyektől körbevéve tökéletesen védhető. Gazdaságilag a Pilis teljesen önellátó, hiába zárják le a Dunát, a hegyekben található rengeteg forrásból nem csak az ivóvízellátás, de a hőforrásokkal a fűtés is megoldható. A térképre nézve végérvényesen megállapítható, hogy amit a Kárpát-medence tud nagyban, azt a Pilis hiánytalan mértékben tudja kicsiben. Az elgondolkodtató, még sok egyéb érdekes felvetést tartalmazó előadás egészét az Esztergomi Körzeti TV műsorában tekinthetik meg a jövő héten.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.