A szlovákiai háztartásoknak egyre nagyobb fejtörést okoz a pénzük fialtatása. A magas infláció miatt a bankszámlán hagyott pénz gyorsan veszít az értékéből, értékpapírokba fektetni egyesek számára túl kockázatos, a lakásárak pedig rég nem látott csúcson vannak. A kisbefektetők legújabb hóbortja a garázsvásárlás. Mire kellene ezzel kapcsolatban odafigyelnünk?
Megéri garázsba fektetni a megtakarított pénzünket?
Az autók számának a növekedésével a sofőröknek nem csupán az egyre elviselhetetlenebb dugókkal kell megbirkózniuk, jóval nehezebben találnak parkolóhelyet is. Így az sem csoda, hogy a városok egyre szigorúbb szabályokat hoznak a parkolással kapcsolatban, a parkolási díjakról nem is beszélve. A szakemberek szerint a parkolással kapcsolatos problémák gyors orvoslására ráadásul semmi remény. Épp ellenkezőleg. Tavaly márciusban lépett életbe a közúti közlekedést szabályozó törvény módosítása, amely többek között idén október 1-jétől teljesen megtiltja a járdákon való parkolást, kivéve az erre kijelölt helyeket. A jelenlegi szabályok szerint a 2,8 tonnánál könnyebb gépkocsik még elfoglalhatják a járda egy részét, ha legalább 1,5 méter szélességű szabad helyet hagynak a gyalogosoknak. A változás tovább mélyíti a parkolással kapcsolatos problémákat. A nagyobb városokban már az elmúlt időszakban is látványosan nőttek a parkolási díjak, hamarosan pedig a kisebbek is követhetik a példájukat.
Garázs mint befektetés
Amit azonban mások bosszúságként élnek meg, sokaknak egy lehetőség, hogy a pénzüket olyasmibe fektessék, aminek köszönhetően a jelenlegi bizonytalan időszakban is gyarapíthatják a megtakarításaikat. A megtakarított pénzüknek megfelelő fi altatási lehetőséget keresők közül egyre többen vásárolnak garázst kizárólag befektetési céllal. A recept egyszerű: keress egy megfelelő garázst, vedd meg mondjuk 30 ezer euróért, majd add bérbe. A bérlők a bérleti díjon fokozatosan visszafizetik nekünk a garázs vételárát, ha pedig idővel tovább nő a városunkban a garázsok ára, túladhatunk rajta, még több pénzt keresve.
Hogy erre a lehetőségre egyre többen kapnak rá, azt az ingatlanhirdetések is alátámasztják. A Trend gazdasági hetilap árkörképe szerint Pozsony-Újvárosban egy 20 négyzetméteres, önálló garázs körülbelül 33 ezer euróba kerül, a bérleti díja pedig havi 100 és 140 euró között mozog. A vidéki városokban azonban ennél olcsóbban is hozzájuthatunk a garázshoz. A Topreality ingatlanportálon jelenleg több mint 550 olyan hirdetés található, amely garázs eladását kínálja, bérbeadásra pedig 225 van belőlük. Egy másik ingatlanportálon 679 eladó garázs van Szlovákia-szerte, 288 pedig kiadó.
Nem újdonság
„A garázsvásárlás, mint befektetés, egyáltalán nem új fogalom” – erősítette meg a Trendnek Peter Porubský, a nehnuteľnosti.sk portál PR-menedzsere. „Különösen Pozsonyban a garázsok már évek óta érdekes befektetési lehetőségnek számítanak. A lakásokhoz vagy családi házakhoz képest alacsonyabb a beszerzési áruk, a fenntartási költségek minimálisak, a bérleti díjuk hozama pedig a lakbérekhez hasonló” – magyarázza Porubský, aki szerint a szigorúbb parkolási politika miatt tovább nő irántuk a kereslet. A parkolóhelyek száma, különösen a lakótelepeken ugyanis nem elegendő, ezért sokak számára elengedhetetlen a saját garázs. Ezt a tendenciát egy másik szakértő is megerősíti. „Az elmúlt években a parkolóházak díjai és a különálló garázsok árai is nőttek. Egyes helyeken pedig a parkolási politika változott, ami szintén hatással van a garázsok eladására és bérlésére” – teszi hozzá Martin Bečár, a Herrys társaság partnere.
Borús kilátások
Hogy a megtakarításainknak megéri minél hamarabb biztonságos helyet találni, azt a pénzügyi elemzők is megerősítik. A tavalyi inflációs csúcsot követően ugyanis még az idei évre is nagyjából 12 százalékos pénzromlást jósolnak, vagyis a folyószámlán hagyott pénzünk ennyit veszíthet az értékéből. A legjobban teljesítő határidős számlák jelenleg három százalék körüli kamatlábbal kecsegtetnek. És ha úgy döntünk, hogy az értékpapírpiacon próbálunk szerencsét, rendkívül nehéz összeállítani olyan részvényportfóliót, amellyel sikeresen vehetnénk fel a harcot az infláció ellen, nem beszélve az ezzel járó kockázatokról. Egyre kevésbé éri meg lakásokba fektetni is, hiszen ezek ára jelenleg a csúcson van, így eleve nagyobb összegre lenne szükségünk, másrészt semmi garancia sincs arra, hogy ezek ára tovább nőhet. Épp ellenkezőleg, az elkövetkező időszakban megindulhat a lakásárak csökkenése. Egy garázshoz ráadásul szinte semmilyen költség nem kapcsolódik, míg például egy lakás, különösen ha használt, nagyobb beruházást igényel. A lakásokhoz képest a garázsok esetében kisebb kockázatot jelentenek a nem fizető bérlők is, mivel nem lakóhelyiségről van szó.
Vannak kétkedők
A végső döntést azonban természetesen mindenkinek egyénileg kell meghoznia, felmérve az adott régió lehetőségeit. A pénzügyi szakemberek véleménye, mint csaknem mindenben, ugyanis a garázsvásárlás esetében sem egyezik száz százalékban. Míg egyesek kiváló ötletnek tartják, mások ebben erősen kételkednek. „A mi ügyfeleink közül is vásárolnak egyesek garázst befektetési céllal. Tény, hogy a parkolással kapcsolatos problémák megmaradnak, sőt, idővel még szaporodhatnak is. Ennek ellenére úgy gondolom, a hozam nem annyira érdekes, hogy csak bérbeadás céljából vegyek egy garázst” – ismerte el a Trendnek Daniela Rážová, a Bond Reality ingatlanpiaci társaság igazgatója. „Nem vagyok biztos benne, hogy ez lenne napjaink slágerbefektetése, inkább csak egy újabb vonat, amelyre sok befektető felugrott” – állítja Martin Čapo, a Riešime bývanie ingatlanügynökség vezetője. „Ez csak egy újabb mellékterméke a pénzkínálat szerencsétlen növekedésének a koronavírus- járvány idején. Főleg az alacsonyabb jövedelműek vásároltak autót, és ezzel együtt megnőtt a parkolóhelyek és garázsok iránti kereslet is. Ez mindenhol látható, ahová csak nézünk. És mégis ez a legnagyobb hülyeség a nap alatt. Semmi köze a jó befektetéshez. Főleg nem hosszú távon” – figyelmeztet Martin Čapo.
(trend.sk, mi)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.