<p>Nem szavazta meg a parlament a mentőcsomagot, megbukott Iveta Radičová kormánya. A 124 jelen lévő képviselőből csak 55 voksolt az euróvédőgátra, tehát ennyien szavaztak bizalmat a kormánynak. Kilencen a javaslat ellen szavaztak, senki sem tartózkodott, 60 képviselő pedig nem szavazott. Az euró máris gyengült a döntés hírére.<b> </b>Az SDKÚ-DS, a Híd és a KDH tárgyalni fog a Smerrel a mentőcsomagról.</p>
<p> </p>
Megbukott a Radičová-kormány
Az elnöklő Pavol Hrušovský (KDH) parlamenti alelnök kérte a parlamenti grémium összehívását, de Pavol Paška, a Smer-SD frakcióvezetője fél óra szünetet kért a tanácskozás előtt.
Sulík: milliárdokat mentettünk meg
Richard Sulík, a mentőcsomagot ellenző Szabadság és Szolidaritás (SaS) elnöke a szavazás után azonnal sajtóértekezletet kezdett. "Több mint 300 milliárd eurót mentettek meg az európai adófizetőknek, amely összeget egyébként magántulajdonú bankok javára fordítottak volna" - mondta a németre és angolra is tolmácsolt sajtótájékoztatón. Hangsúlyozza, a bankok megsegítésére nem kaptak megbízatást, csak a szlovák polgárok érdekeinek védelmére. A politikus szerint nem igaz, hogy nem ajánlottak más megoldást.
Az SaS elnöke leszögezte, nem pártja idézte elő a helyzetet, mert nem ők kötötték össze a mentőcsomagot és a bizalmi szavazást. Megismételte, hogy nem támoagtnak olyan megoldást, amely nagy kárt okoz Szlovákiának. Ha a többi kormánypárt összefog az ellenzéki Smer-SD-vel, akkor az SaS lesz az egyetlen hiteles ellenzéki párt.
Az SaS vezetője nem mond le házelnöki posztjáról.
Fico: Radičovát terheli a felelősség a mentőcsomag elutasításáért
Robert Fico, a Smer-SD a szavazás utáni sajtóértekezletén kijelentette: mindig a kormány felel a kormányzásért. Iveta Radičová okozta azt, hogy nem fogadták el a mentőcsomagot, és ettől a felelősségtől már soha nem szabadul. Most a koalíción a sor, hogy a további lépéseket illetően javaslatot tegyen. Az államfőnek ilyenkor alkotmányos kötelessége, hogy leváltsa a a kormányt.
Arra a kérdésre, lát-e esélyt a mentőcsomag néhány napon belüli elfogadására (egy új szavazással), Fico csak annyit mondott: "Minden a kormánykoalíció kezében van".
/* Style Definitions */ table.MsoNormalTable {mso-style-name:"Normál táblázat"; mso-tstyle-rowband-size:0; mso-tstyle-colband-size:0; mso-style-noshow:yes; mso-style-parent:""; mso-padding-alt:0cm 5.4pt 0cm 5.4pt; mso-para-margin:0cm; mso-para-margin-bottom:.0001pt; mso-pagination:widow-orphan; font-size:10.0pt; font-family:"Times New Roman"; mso-ansi-language:#0400; mso-fareast-language:#0400; mso-bidi-language:#0400;}
Az SDKÚ-DS, a Híd és a KDH tárgyalni fog a Smerrel a mentőcsomagról, Sulík lemondását követelik
Iveta Radičová miniszterelnök az SDKÚ-DS, a Híd és a KDH elnökeivel együtt tartott sajtótájékoztatót.
Mit értek el? - tette fel a kérdést Iveta Radičová miniszterelnök az SaS-szel kapcsolatban. Az olyan döntést, mint amilyen született, szerinte egyetlen felelősségteljes miniszterelnök sem írja alá. A válság szerinte csak nemzetközi együttműködéssel küzdhető le: "Tizenhét euróövezeti ország kormánya és 16 ország parlamentje buta? - kérdezte. Meggyőződése, hogy a kormány mindig képes volt és más összetételben képes is lesz felelősségteljesen dönteni a problémákról. Világos feltételeket tárgyalt ki görög hitellel kapcsolatban. Radičová alázattal, de emelt fővel fogadja el a szavazás eredményét. Hangsúlyozta, kompromisszumot kínált az SaS-nek. A kormányfő lemondásra szólította fel Sulíkot a házelnöki posztról.
Dzurinda: Sulík hazárdjátéka hatalmas károkat okozott
Mikuláš Dzurinda, az SDKÚ-DS elnöke szerint "Sulík úr politikai hazárdjátéka" hatalmas gazdasági károkat okoz minden egyes polgárnak, ezért biztositani kell, hogy minimalizálható legyen ez a kár. Figyelmeztetett, új többség alakult a parlamentben: Smer-SaS-SNS.
Bugár: a mentőcsomag az elsődlegesen fontos
Bugár Béla, a Híd vezetője szerint az SaS nem tanult meg felelősségteljes politikát csinálni. A mentőcsomag elutasítására már az amerikai tőzsdék is negatívan regáltak. Bugár közölte, Dzurindát megbízzák, hogy kezdeményezzen tárgyalást a Smerrel a mentőmechanizmus mielőbbi elfogadásáról. Ez az elsődlegesen fontos lépés, a továbbiak csak ezt követhetik.
Kollégáihoz hasonló hangnemben nyilatkozott Ján Figeľ, a KDh elnöke is. Követelte a házelnök lemondását.
Sulík nyilatkozattal készül
A Sme információi szerint Richard Sulík nyilatkozatban válaszol koalíciós partnerei sajtóértekezletére, amelyen azt követelték, hogy Sulík mondjon le a házelnöki posztról, és távozzanak az SaS miniszterei is.
Mi következhet?
A kormány jelenlegi összetételében biztosan nem folytatja munkáját. Elképzelhető, hogy új miniszterelnököt keresnek, de az is lehet, hogy előrehozott választásokat hirdetnek, kisebbségi vagy szakértői kormány alakul. Radoslav Procházka (KDH), a parlament alkotmányjogi bizottságának elnöke a TA3 hírtelevíziónak megerősítette, hogy ilyen esetben a kormány mindaddig a helyén marad, amíg az újat nem nevezik ki. Procházka szerint a Smer nem éri be kevesebbel, mint azzal, hogy előrehozott választásokat tartsanak. Arra lát esélyt, hogy a parlament a mentőcsomagot még az Európai Unió október 23-ára tervezett csúcsértekezlete előtt megszavazza.
Az euró máris megérezte
Az euró azonnal a szavazás után 1,367-ről 1,364-ra gyengült a dollárral szemben, egyes kereskedők szerint ez viszonylag nagy esés 20 perc alatt akkor, amikor a New York-i tőzsdén befejeződik.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.