Még nem változik az okmánykibocsátás módja

Pozsony. Egyelőre nem változik az okmánykibocsátás módja: a személyi igazolványt, a jogosítványt, a fegyvertartási engedélyt és az útlevelet továbbra is a rendőrségen kell intézni. Nem változtak az illetékek és a nyomtatványok sem.

Pozsony. Egyelőre nem változik az okmánykibocsátás módja: a személyi igazolványt, a jogosítványt, a fegyvertartási engedélyt és az útlevelet továbbra is a rendőrségen kell intézni. Nem változtak az illetékek és a nyomtatványok sem. Például egy új személyi legalább 50 koronába kerül: ha megváltozik valakinek a neve, állandó lakhelye, vagy bizonyíthatóan ellopták igazolványát – például van igazolása arról, hogy az esetet jelentette a rendőrségen –, 50 koronás okmánybélyegre van szükség. Névváltoztatás esetén csatolni kell a házasságlevelet és a születési anyakönyvi kivonatot, ha az állandó lakhely módosul, akkor vagy a lakástulajdonosok írásos beleegyezését, vagy új lakásunk tulajdoni lapját kell felmutatni. Nem elég a fénymásolat. Ha elveszítjük a személyi igazolványt, újat csak 200 koronáért állítanak ki. Akinek lejárt a személyije, díjmentesen kicserélik, csak két fényképre és a régi igazolványra van szüksége, azt ugyanis le kell adni. Egyelőre az útlevelekkel kapcsolatban is marad minden a régiben, de már tervezik az uniós úti okmányokat. Bár az Európai Unióban a tagállamok között nincsenek a szó szoros értelmében vett határok, útlevélre szükségünk lesz, például ha az EU-n kívüli országba utazunk. Biztonságosabb védjegyekkel látják el az iratokat, ám mivel még Brüsszelben sem született megállapodás, egyelőre Szlovákiában sem változik semmi. A jelenlegi uniós védjegyeket nem akarják bevezetni, hiszen valószínűleg hamarosan újak lesznek. Értesülések szerint ujj- és szemlenyomat, valamint lézeres technikával készített arckép lesz az új útleveleken. Uniós követelmény, hogy az okmánykibocsátási hatáskör a karhatalmi intézményektől a civil szférába kerüljön át. A belügyminisztérium szerint ez – főleg pénzhiány miatt – leghamarább 2006-ban történhet meg. Akkortól az iratokat is a most létrejövő körzeti hivatalokban kell majd intézni. A 2004. január elsejével megszűnt járási hivatalok helyett 50 körzeti hivatal jött létre. A legtöbb helyen a hivatalnokok jelenleg szabadságon vannak, ám a jövő héttől már itt kell majd intézni a kisiparos-engedélyt és a lakásépítések finanszírozásával összefüggő dolgokat, itt lehet kérni az állampolgárságot. Januártól itt vezetik a teljes vállalkozói nyilvántartást, valamint a lakásszövetkezetek és lakástulajdonosok jegyzékét. A Magyar Koalíció Pártja tizennégy körzeti hivatal élére jelölt személyeket. Főleg a korábbi járási elöljárókat nevezték ki az új hivatalok élére. Ez alól kivétel Párkány – mely nem járási székhely, így járási elöljárója sem volt –, valamint Nagykürtös, ahol nem Híves György korábbi elöljáró, hanem az újonnan kinevezett Balázs Péter irányítja a körzeti hivatalt. (sz-a)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?