<p>Vladimír Mečiar szerint büntetőjogi következménye lehet a magyarországi nyelvalapnak.</p>
Mečiar büntetné a nyelvalap használatát
A HZDS elnöke a Szlovák Televízió vasárnap déli vitaműsorában kijelentette: ha a nyelvalapból Magyarország kifizeti a szlovák állampolgárok büntetését a nyelvtörvény megsértéséért, azt úgy lehet tekinteni, mint a szlovák állami szervek határozatának meghiúsítását, és a felelős személyeknek Szlovákiban ezrét viselniük kellene a büntetőjogi következményeket.
Csáky Pál szerint ha nem jött volna létre a „buta” nyelvtörvény, akkor a magyar nyelvalap sem létezne. Az MKP elnöke úgy véli, meg kellene szüntetni a törvényi szankciókat, s akkor a nyelvalapot működtetését is be lehetne fejezni. Hangsúlyozta, az államnyelvről szóló törvény felborította az egyensúlyt az államnyelv és a kisebbségi nyelvek használata között, ezért szükség van a kisebbségi nyelvek használatáról szóló jogszabály megerősítésére.
Csáky az SNS hazafiasságról szóló törvényjavaslatával kapcsolatban megjegyezte: elfogadása további problémákat vetne föl, s egyáltalán nem szolgál arra, hogy a Szlovákia iránti pozitív kapcsolatot építse. Vladimír Mečiar szerint pártjában majd mindenki saját belátása szerint szavaz a parlament márciusi ülésén a törvényjavaslatról, megjegyezte azonban, hogy nem tartja jónak a törvényt, rengeteg hibát tartalmaz, amit el kell távolítani.
Csáky Pál szerint a parlamenten kívüli pártoknak nincs nagy esélyük a június valószínűséggel a választások után a jelenlegi hat párt – Smer, HZDS, SNS, SDKÚ, KDH, MKP- lesz a parlamentben – a kisebb pártok nem kerülnek be. Csáky szerint Szlovákia számára a elghjobb lenne, hogy a jelenlegi kormánykoalíció ne folytassa a kormányzást, ezt a szerepet az SDKÚ- KDH-MKP hármas venné át. Hozzátette, erre a hármasra azonban jelenleg nem lát sok esélyt, ezért csak a Szlovák Nemzeti Párttal zárja ki az MKP a koalíciókötést, a „többit meglátjuk”, mondta. Vladimír Mečiar kettős koalícióra észül a Smerrel, hogy az esetleges harmadik partner ki lehetne, arról nem nyilakozott. Kifejtette, a jobboldali pártok koalícíója – amely végül is az SaS maitt meghiúsult – nem votl reális, ez csak valamiféle politikai „kiméra” lett volna Mikuláš Dzurinda vezetése alatt. A HZDS elnöke szerint a jobboldali pártoknak nem volt közös témájuk, ami összefogta volna őket.
Csáky Pál ellenzi, hogy az SDKÚ finanszírozási botrányáról a parlament tárgyaljon. A múlt tapasztalataiból kiindulva az ilyesmit nem tartja jónak, mint mondta, politikailag motivált az ilyen vita parlamenti kezdeményezése, kemény harc alakulna ki a Smer és az SDKÚ között, s e harcnak nem lenne győztese, s amely oda vezethet, hogy az állampolgárokat elriasztja a választásoktól. Vladimír Mečiar viszont úgy véli, van értelme a parlamenti vizsgálóbizottság létrehozásának és a rendkívüli ülés összehívásának.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.