Materákot felelősségre kell vonni

A Szlovák Televízió Tanácsa a tévé és a szakszervezet közötti, 12 hónapos lelépőről szóló kollektív szerződés miatt javasolja a parlamentnek Milan Materák központi igazgató leváltását. A tévétanács egyhangú döntése ugyanakkor nem oldja meg a végkielégítések kifizetésének kérdését. Bárdos Gyulával, az MKP frakcióvezetőjével, a parlament médiabizottságának tagjával beszélgettünk.

Nem szokványos megoldás, hogy olyan személyt, aki évekig stúdióigazgatóként tevékenykedett, automatikusan tévéigazgatóvá válasszanak. Somogyi Tibor felvételeHogyan fogadta a tévétanács döntését?

Nem csodálkozom, hogy az STV tanácsa egyhangúlag fogadta el a leváltásra vonatkozó javaslatot, mert ami az utóbbi hetekben a közszolgálati médiumban történt, ahogyan a televízió és a szakszervezet megkötötte botrányos szerződését, az felháborító. Ha az igazgató mindenről tudott, akkor azért, ha pedig nem tudott róla, az még nagyobb hiba, s akkor ezért kell felelősségre vonni. De nem hiszem, hogy ilyesmit a központi igazgató tudta nélkül el lehet intézni akkor, amikor a tévé óriási anyagi gondokkal küszködik. Elképzelhetetlen, hogy olyan kollektív szerződést kössenek, mely óriási lelépőt biztosít az elbocsátott alkalmazottaknak. Az sem elfogadható, hogy mindez általános béremeléssel is kompenzálódna, tehát hogy mindenkinek jusson valami. Ez megbotránkoztató módszer.

Egyesek szerint azonban nem véletlen, hogy Materák menesztését néhány héttel a választások, három hónappal az igazgató megbízatási idejének a lejárta előtt javasolják.

Valóban elgondolkodtató, hogy mindez három hónappal az előtt történik, amikor egyébként is lejárna az igazgató mandátuma. Azt is meg kell vizsgálni, Materák menesztése mit fog eredményezni két hónappal a voksolás előtt. A dolog politikai vonzatát és esetleges következményeit a parlamenti képviselőknek kell megvitatniuk. Szerintem minden párt és frakció foglalkozik majd a kérdéssel, hogy hogyan tovább.

Személy szerint helyeselné Materák menesztését?

Helyeselném ezt a megoldást, de ez a magánvéleményem. Meg kell várni, hogy a frakciónk is megvitassa a javaslatot, és az MKP véleményét csak akkor hozzuk nyilvánosságra. Kérdéses, a parlamentben lesz-e politikai akarat napirendre tűzni a tévétanács javaslatát. Fennáll ugyanis a veszély, hogy Materák menesztésével a választások előtt problémák keletkezhetnek a közszolgálati televízióban azzal kapcsolatban, ki és hogyan irányítsa az STV-t.

A tévétanács már javasolta helyette Marián Kleist, a kassai tévéstúdió igazgatóját.

Az nem jelent semmit, hogy javasolják, mert nem szokványos megoldás, hogy olyan személyt, aki évekig stúdióigazgatóként tevékenykedett, automatikusan tévéigazgatóvá válasszanak. Különválasztanám a központi igazgató leváltását és a hogyan tovább kérdését. Olyan megoldás is elképzelhető, hogy ha esetleg megteszi az első lépést a parlament, azaz leváltja Materákot, nem biztos, hogy a következő lépésre – az új igazgató kinevezésére – is sor kerül, mert néhányan esetleg ellenezhetik Kleis megválasztását. Olyan indítvány is megfogalmazódhat, hogy az új igazgatót a következő parlamentnek kellene kineveznie, az igazgató megbízatási időszakának a lejárta után rendes pályázatot lehetne kiírni. Addig pedig egy megbízott igazgató irányítaná az STV-t.

Štefan Dlugolinský, a Szlovákiai Újságírók Szövetségének (SAN) elnöke szerint a tévétanács azért javasolja most Materák leváltását, mert a televízióban uralkodó állapotokért a testület így akarja elhárítani magáról a felelősséget közvetlenül a választások előtt.

Štefan Dlugolinskýnak nincs erkölcsi joga ilyen kijelentéseket tenni, ő volt ugyanis Kubiš első helyettese, ezért ebben az ügyben ő ne nyilatkozzon! Amit pedig mond, nem kell komolyan venni. Egyébként amikor a tévétanács korábban nem javasolta Materák leváltását, Dlugolinskýék azt mondták: a tanács politikai motiváltság miatt nem tesz ilyen javaslatot. Most, amikor ilyen javaslat született, ugyancsak azt hangoztatja: politikai motiváltság miatt akarják meneszteni az igazgatót. Tehát ugyanaz a szervezet egyszer ezért, máskor azért támadja a tanácsot, ezért nem kell komolyan venni a SAN állásfoglalását. Ennek ellenére végig kell gondolni az összes megoldási lehetőséget, és biztosítani kell, hogy a parlamenti választások előtt és alatt, illetve a megbízatási időszak lejártáig a közszolgálatiság ne szenvedjen csorbát.

Materák leváltását javasolja ugyan a tanács, az a bizonyos kollektív szerződés azonban megmarad. Hogyan lehetne érvényteleníteni a szerződést? Megoldás lenne, ha a parlament javasolná érvénytelenítését?

A törvényhozás ezzel kapcsolatban elmondhatja kételyeit és véleményét, de nem szólhat bele abba, hogy az STV-ben mi történik. A képviselők csak azt tehetik, hogy leváltják Materákot és az új igazgatónak elmondhatják elvárásaikat, az új igazgató azonban az STV-ről szóló törvénnyel összhangban dönti majd el, mit tesz a szerződés ügyében. Ez elég összetett kérdés. Nem arról van szó, hogy valaki nem akar lépni, de nehéz jó megoldást találni. Nem elég meneszteni Materákot, a szerződést is érvényteleníteni kell.

Ha jól értem, akkor ezt csak a szerződést aláíró felek tehetik meg?

Természetesen, és a szakszervezet is kettős játékot űz. Goliášová, a szakszervezet elnöke is idáig azért támadta a tévétanácsot, mert nem javasolta Materák leváltását, most viszont ő is állítja: az igazgató menesztése politikailag motivált. Goliášová viselkedése logikus, hiszen a szerződéssel szentesített intézkedéscsomag őt is érinti. Nagyon érdekes helyzet alakult ki, ember legyen a talpán, aki képes rendet teremteni a közszolgálati tévében!

Marián Kleis elfogadható utód lenne az ön számára?

Nem mennék a dolgok elébe. Ha a kérdés napirendre kerül, és tárgyalni fog róla a parlament, a Magyar Koalíció Pártja kialakítja a véleményét.

ušan Jarjabek a HZDS-ből és Ján Budaj, a médiabizottság alelnöke pozitívan értékelték a tévétanács döntését. Ennek tudatában elképzelhetőnek tartja, hogy a parlament augusztus 19-i és 20-i ülésén foglalkozik a kérdéssel?

Az ülés előtt a médiabizottság biztosan összeül, ahol ajánlást fogadhatunk el ezzel kapcsolatban. Elképzelhető, hogy a dolog napirendre kerül, nehéz felmérni, valóban lesz-e politikai akarat. Ha mégsem foglalkoznánk a javaslattal az augusztus 19-i ülésen, nem tartom valószínűnek, hogy később harminc képviselő indítványozni fogja egy rendkívüli ülés összehívását, hiszen akkor már mindenki a választási kampányra fog összpontosítani.

Materák nem kapna lelépőt

Ha a parlament menesztené funkciójából Milan Materákot, nem kapná meg a politikai okokból vagy átszervezés miatt elbocsátott alkalmazottaknak járó lelépőt, miközben az erről szóló kollektív szerződés volt az utolsó csepp a pohárban, amiért a tévétanács javasolja leváltását. A mindenkori tévéigazgató ugyanis nem egyszerű alkalmazott, őt a Szlovák Televízióról szóló jogszabály értelmében a parlament választja és meneszti, még prémiumot is csak a képviselők beleegyezésével kaphat. (sza)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?