Maroš Šefčovič
Maroš Šefčovič lehet az unió „kereskedelmi cárja”
A több hétig tartó tárgyalási maratont után összeállt azon személyek listája, akik a következő években vezethetik az Európai Uniót. Az egyik legnagyobb meglepetés, hogy a szlovák biztos, Maroš Šefčovič igen erős portfóliót kaphat. A tervek szerint a Smer jelöltje a következő években a kereskedelemért és a gazdaságbiztonságért felelhet.
Az idők változnak, de Maroš Šefčovič örök
– így jellemezte a Politico hírportál a hosszú ideje hivatalban lévő szlovák biztost, utalva arra, hogy hamarosan rekordot dönthet. Ha Šefčovičnak sikerül újráznia, ő lesz az Európai Unió leghosszabb ideig hivatalban lévő uniós biztosa. Ezen cél teljesítéséhez pedig egy nagy lépéssel közelebb került, amikor az Európai Bizottság elnöke, Ursula von der Leyen bejelentette, ezúttal is számol vele a hamarosan újraalakuló „európai kormányban”.
Von der Leyen tervei szerint Šefčovičnak egy igen fontos terület, a kereskedelem és a gazdaságbiztonság juthat.
Meglepő portfólió
A biztosokat az egyes tagállamok jelölik (minden ország egy személyt javasolhat), a portfóliók, vagyis a „miniszteri pozíciók” elosztásáról azonban a bizottság elnöke dönt. Bár Maroš Šefčovič egyike a legtapasztaltabb uniós biztosoknak, kiválasztásával Ursula von der Leyen többeknek is meglepetést okozott. A Šefčovičot jelölő, kormánypárti Smer és az Európai Bizottság között ugyanis hónapok óta ellentétek húzódnak.
Nagyra értékelem az Európai Bizottság elnökének bizalmát, aki úgy döntött, egy olyan portfóliót bíz rám, ami kulcsfontosságú, ha a jövőben is meg szeretnénk őrizni az Európai Unió, beleértve Szlovákia, versenyképességét
– nyilatkozta Šefčovič Ursula von der Leyen bejelentése után.
A csehek nem örülnek
Maroš Šefčovič jelölése nem csak Brüsszel és a Fico-kormány fagyos viszonya miatt meglepő. A pozícióval korábban elsősorban a holland Wopke Hoekstrát, később pedig a cseh Jozef Síkelát hozták összefüggésbe. Sajtóértesülések szerint Síkela már a zsebében érezte a portfóliót, mivel Ursula von der Leyen legutóbbi prágai látogatásán erős nemzetközi kereskedelmi feladatkört ígért a cseheknek. Von der Leyen bejelentése tehát nem csak Síkelát, de a cseh kormányfőt, Petr Fialát is hideg zuhanyként érte. Egy a Bizottsághoz közel álló forrás azt mondta a Politiconak, Ursula von der Leyen döntésének hátterében az állhat, hogy „Síkelát nem ismeri eléggé, Šefčovičról viszont tudja, hogy lojális, a vele való együttműködés pedig gördülékeny lesz”.
Nagy a felelősség
Az Európai Biztosság elnökének döntése értelmében Maroš Šefčovič az eddigi, intézményközi ügyeket érintő hatásköre mellett a jövőben a kereskedelemért, a gazdaságbiztonságért és az átláthatóságért felelhet. Jelölésének jóváhagyása esetén az olyan nemzetközi kihívások súlya is az ő vállát nyomja majd, mint a kínai iparra kivetett vám, Brüsszel és Washington piaci versenye, valamint a Mercosurral kötendő szabadkereskedelmi megállapodás.
Ami a jelölés után jön
Ursula von der Leyen javaslata azonban csak az első lépés a pozíció felé vezető úton. Maroš Šefčovičnak és a többi jelöltnek még az Európai Parlament illetékes bizottsága előtti meghallgatáson is bizonyítania kell rátermettségét. Ha a döntésért felelős csapat a köznyelvben csak „grillezésnek” nevezett rostálás után nem ajánl egy jelöltet, az Európai Bizottság vezetője elővigyázatosságból inkább visszahívja a kérdéses személyt. Erre azért van szükség, mert a meghallgatások után az Európai Bizottság végleges összetételére az Európai Parlamentnek is rá kell bólintania, így egy rossz választás miatt az egész vezetés bukhat.
Mivel Pozsony és Brüsszel továbbra sem jutott közös nevezőre a jogállamisági kérdésekben, úgy hírlik, Šefčovič egyike lehet azoknak a jelölteknek, akikre nehéz percek várnak. A helyzetén az sem javít, hogy az őt jelölő Smer EP-képviselői egyik parlamenti frakciónak sem tagjai. Emiatt nem kapnak helyet annál az asztalnál, ahol Šefčovič jövőjéről döntenek.
A szakbizottsági vizsgákra októberben kerül sor, így komplikációk hiányában az új Európai Biztosság akár már novemberben munkához láthat.
Közel a rekord
Ha a megbízható problémamegoldóként számon tartott Maroš Šefčovič sikerrel veszi a meghallgatás jelentette akadályt, nem csak széles mosolyáról és színes nyakkendőiről ismerik majd Brüsszelben, jegyzi meg a Politico. Ő lesz a leghosszabb ideig hivatalban lévő uniós biztos.
Šefčovič Brüsszeli pályafutás 2009-ben kezdődött, azóta pedig három bizottsági vezetővel működött együtt. José Manuel Barroso elnökségének első éveiben az oktatásüggyel foglalkozott, második ciklusában a Bizottság intézményközi kapcsolatokért felelős alelnöke volt. Jean-Claude Juncker vezetése idején az energiaunió kiépítésén dolgozott.
Az utóbbi években, Ursula von der Leyen irányítása alatt egyebek mellett arról tárgyalt, hogyan nézhetne ki Nagy-Britannia és az Európai Unió együttműködése a brexit után. Az orosz-ukrán háború kitörését követően az energiaválságra adott uniós válasz részeként a közös gázbeszerzésről gondoskodott, tavaly októberben pedig őt bízták meg az európai zöld megállapodás (Green Deal) végrehajtásának felügyeltével.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.