Már Csehországba sem szállíthat a Slovnaft orosz olajból készült benzint, mi lassabban válunk le az orosz behozatalról

Barátság kőolajvezeték
Pozsony |

Péntektől Csehországba sem szállíthat a Slovnaft orosz olajból készülő kőolajterméket. A csehek voltak az utolsó kivétel az uniós tagországok közül, ahová még eladhatta ezeket a termékeit a kőolajfinomító, ez a kivétel december 5-én járt le. A nem orosz olajból gyártott termék természetesen továbbra is exportálható. A Slovnaft negyedrészben már nem orosz kőolajat használ, ez azonban drágább az orosz olajnál. 

A Slovnaft bízik benne, hogy az intézkedést még meghosszabbítják, de az orosz kőolaj-behozatallal egyéb problémák is vannak. Továbbra is ez azonban a legolcsóbb kőolaj, amit a Slovnaft fel tud dolgozni és elérhető. 

A kivétel meghosszabbításáról a tagországok dönthetnek. Egyetértünk azzal a véleménnyel, hogy a kivételt érdemes meghosszabbítani addig, amíg a TAL+ kőolajvezeték kapacitásának növelése be nem fejeződik, hogy elkerüljük az ársokkot vagy az üzemanyaghiányt a régióban

 – tájékoztatta lapunkat a cég álláspontjáról Anton Molnár szóvivő. A TAL vezeték Olaszországból Németországon át visz kőolajat Csehországba, ennek a bővítése várhatóan jövő év első felében fog befejeződni. Csehország ezzel függetlenné tud válni az orosz kőolajtól. 

A csehek nem erőltetik a kivételt 

A kivételről továbbra is tárgyalnak a tagországok képviselői. Kissé meglepő, hogy Csehország, amelyet ez ellátási szempontból leginkább érint, nem erőlteti a kivétel meghosszabbítását. A kormány állítja, hogy meg tudja oldani orosz kőolaj nélkül is az ellátást, habár ez háttérinformációk szerint nem teljesen igaz. 

A tervek szerint Németországon, német kikötőkön keresztül fognak majd kész terméket, benzint és gázolajat vásárolni például Indiából vagy Törökországból, habár feltehető, hogy ennek egy része szintén orosz kőolajból származik, amelyet az oroszok a szankciók miatt Európa helyett ezekbe az országokba exportálnak.  

Az orosz-ukrán háború 2022-es kitörése óta India megsokszorozta az orosz kőolaj behozatalát, a 2021-es néhány ezer tonnáról 2023-ra mintegy 60 millió tonnára nőtt az orosz importkőolaj mennyisége az ázsiai országban. Eközben az uniós behozatal szinte nullára csökkent, ma már csak Szlovákia és Magyarország, és nagyon kis arányban Németország használ orosz kőolajat. 

A Slovnaft évente mintegy 700 ezer tonna gázolajat és benzint exportál Csehországba, elsősorban a morvaországi régióba. 

Ha ezt a mennyiséget Németországból akarnák behozni, a közúti szállítás 35 ezer kamiont, vasúton pedig 700 teljes vonatszerelvényt igényelne.

A cseh kormány az unió legtöbb államával összhangban az ukrajnai orosz agresszió miatt próbál minél inkább leválni az orosz kőolajról.  

A szlovák kormány támogatja a kivétel meghosszabbítását, de erről egy szélesebb szankciós csomag keretében tárgyalnak az unió tagállamai, mivel nemcsak Szlovákia kapott kivételt bizonyos szankciók alól. Azt egyelőre nehéz megjósolni, hogy ezt a csomagot mikor fogadhatje el az unió.  

Fokozatosan csökken az orosz kőolaj aránya 

A Slovnaft is fokozatosan csökkenti a feldolgozott orosz kőolaj arányát, bár a pontos számokról nem szívesen nyilatkoznak. 

Az utóbbi két évre érvényes, hogy hozzávetőlegesen minden negyedik liter feldolgozott kőolaj nem orosz kutakból származik

 – tájékoztatott Molnár azzal, hogy általában csak az év végén lehet pontosabb számokat mondani. Ez azt jelenti, hogy a termékeinek negyedét szabadon forgalmazhatja az uniós országokban is. „Az utóbbi két évben 14 különböző olajtípussal kísérletezünk, amelyek 11 országból származtak” – mondta a Slovnaft szóvivője. A származási országok között említette Kazahsztánt, Irakot, Ománt, Szaud-Arábiát, az USA-t de még Magyarországot is. Magyarországon maga a Mol termeli ki a kőolajat, igaz, meglehetősen kis mennyiségben. A Mol Magyarországon mintegy 10 ezer hordó olajat termel ki naponta. 

Drágább lesz a benzin? 

Amellett, hogy uniós szankciók korlátozzák a Slovnaft számára az orosz kőolajból készült termékek uniós forgalmazását, az orosz kőolajbehozatal sem problémamentes. Habár technikai szempontból ez a legegyszerűbb, hiszen a Barátság csővezetéken érkezik, nyáron magakadt a szállítás, mert Ukrajna nem továbbította az orosz olajat saján területén keresztül. Akkor ezt úgy oldották meg, hogy a Slovnaft, pontosabban a Mol már a fehérorosz-ukrán határon „átveszi” az olajat (a Barátság Oroszországból Fehéroroszországba vezet, onnan lép be Ukrajna területére), vagyis Ukrajnán át már „szlovák” olaj folyik a csövekben. Ez azonban felárat jelent a cégnek, plusz biztosítás, és vállalnia kell a háborús övezeten való átszállítással járó kockázatot. 

A Slovnaft szerint azonban még mindig az orosz kőolaj a legolcsóbb. 

Az üzemanyag árának alakulásáról nem szívesen beszél a cég, de azt elismeri, hogy az altenatív forrásból beszerzett kőolajból készült benzin és gázolaj drágább lehet. 

Ezt a kőolajat az Adria vezetéken, a horvátországi Omišaľjból szállítják Magyarországon keresztül. „A horvát vezetéken érkező kőolaj szállítási költsége ráadásul többszöröse a megszokott árnak” – mondta Anton Molnár. Az Adra vezeték másik problémája a Slovnaft szerint, hogy műszaki szempontból is csak szűkösen tudja kielégíteni a szlovák és a magyar kőolajfinomítók igényeit. 

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?