Már akadálypályákra hasonlítanak a közutak

Pozsony |

<p>Országszerte rendkívül rossz állapotban vannak az első osztályú utak és hidak, felújításukra 190 millió eurót fognak fordítani – jelentette be Ján Figeľ közlekedésügyi miniszter. Idén és jövőre körülbelül 670 kilométernyi utat, valamint 40 hidat akarnak helyreállítani.</p>

A Szlovák Útkezelő Vállalat (SSC) már kiírta az első 33 szakasz felújítására vonatkozó versenytárgyalásokat. Az első fordulóban így több mint 100 kilométernyi úthálózatot fognak felújítani, a költségek elérik a 16,6 millió eurót.

Pavel Pavlásek, az SSC igazgatója szerint a munkálatok júniustól október végéig tartanak, később további 573 kilométernyi utat és hidat újítanak fel, összesen több mint 170 millió euróért – ebből a hidak felújítására 30 millió eurót fordítanak.

Gyengébb minőség

Figeľ szerint több mint 1000 kilométernyi első osztályú út és legalább 130 híd van katasztrofális állapotban. „Nem fogjuk tétlenül figyelni, ahogy az első osztályú utak akadálypályákká degradálódnak” – nyilatkozta a miniszter. Bár szerinte évek óta épp ezeknek az utaknak a felújítására fordítják a legtöbb pénzt, az eddig elkülönített összeg mégsem volt elegendő. Sok helyütt ugyanis spórolnak az utak karbantartói, s inkább gyengébb minőségű alapanyaggal dolgoznak. Ennek viszont az a következménye, hogy a feljavított út gyorsabban tönkremegy.

Ľubomír Palčák, a Közlekedési Kutatóintézet igazgatója figyelmeztetett: az országban a közutak 35 százalékának nagyon rossz, 10 százalékának pedig katasztrofális az állapota. „Közlekedésbiztonsági szempontból ez rendkívül negatív mutató” – nyilatkozta Palčák.

Siralmas statisztikai mutatók

Az autó-motor klubokat, nonprofit szervezetek képviselőit és független szakértőket tömörítő EuroRAP nonprofit szervezet felmérése is igazolta, hogy az utak minősége közvetlen összefüggésben van az egyes szakaszokon történő balesetekkel. Magyarán: törvényszerűen a legrosszabb állapotban levő utakon történik a legtöbb baleset. Az is köztudott, hogy a legtöbb ilyen út az ország keleti régióiban van.

A legveszélyesebb utak ranglistájának első helyén a Snina és Ubľa között húzódó, körülbelül 30 kilométeres szakasz van. Ezt követi a Ľubotín–Sabinov, valamint a Spišská Belá–Stará Ľubovňa szakasz.

A három legkockázatosabb út közül az első kettőnél elsősorban azzal van gond, hogy a gyalogosoknak és a kerékpárosoknak szánt rész nincs kellőképpen elhatárolva a közúti forgalom többi részétől. A harmadik szakaszon pedig túl sok frontális baleset történt.

Rendkívül kockázatos a Losonc–Rimaszombat, Rimaszombat–Tornalja, Losonc–Fülek, Nagymegyer–Komárom útszakasz is.

Ha a szlovák utak biztonságát összehasonlítjuk a más európai országokban uralkodó helyzettel, akkor sem érünk el túl jó eredményeket. Jelenleg Lengyelország szintjén vagyunk, ami, tekintettel a lengyel utak minőségére, közel sem biztató értékelés. (dem, SITA)

További részletek pénteki nyomtatott kiadásunkban.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?