A hamisítás miatt a legjelentősebb károkat a kozmetika és szépségápolás szenvedte el: Szlovákiában az ágazat éves értékesítésének csaknem a 17 százalékát a hamis forrásból származó termékek forgalma teszi ki
Majd félmilliárd eurós kárt okoznak a termékhamisítók
A hamisított és kalóz áruk hatalmas károkat okoznak a szlovák gazdaságnak.
Az Iparjogvédelmi Hivatal legfrissebb adatai szerint csak tavaly 456 millió eurós kiesést okozott a hamisított áruk piaci jelenléte Szlovákiában, ami a vizsgált ágazatok értékesítéseinek a 12 százalékát teszi ki.
„A felméréseink szerint a hamisítás miatt a jogszerűen működő gyártókat is hatalmas veszteség éri. A hamis termékek vásárlásával Szlovákiában fejenként évente átlagosan 84 eurós kárt okozunk a gyártóknak” – nyilatkozta Matúš Medvec, a besztercebányai székhelyű Iparjogvédelmi Hivatal (ÚPV) elnöke. A termékhamisítás miatt az összes vizsgált ágazatnak csökkentek a bevételei, a legnagyobb érvágást azonban a ruházat, a lábbelik és a kozmetikai termékek gyártói, forgalmazói szenvedték el.
„A hamisítóknak kedveznek a modern technológiák is, hiszen az internetes platformoknak köszönhetően jóval több embert képesek elérni a termékeikkel, mint korábban. Manapság a körükben is a közösségi oldalak számítanak a legnépszerűbb értékesítési csatornának”
– tette hozzá Medvec. Szerinte az Európai Unióban a hamisítás miatt a legjelentősebb károkat a kozmetika és szépségápolás szenvedte el: hozzávetőlegesen az ágazat éves értékesítésének a 14,1 százalékát hamis forrásból származó termékek forgalma teszi ki, azaz közel 9,6 milliárd eurótól esnek el a jogszerűen működő szépségipari vállalatok. „Az arányait tekintve Szlovákiában még ennél is rosszabb a helyzet, hiszen itt a kozmetika és szépségápolás éves értékesítésének csaknem 17 százalékát a hamis forrásból származó termékek forgalma teszi ki. Abszolút összegben ez évi 49 millió eurót jelent, ami 17 millió euróval több a korábbi becslésnél” – mondta el Medvec.
Az Iparjogvédelmi Hivatal elnöke szerint arról sem szabadna megfeledkeznünk, hogy a hatalmas gazdasági károk mellett a hamisított termékek az emberi egészségre is veszélyt jelentenek, hiszen nem esnek át a szükséges bevizsgálási folyamatokon, így sérüléseket, allergiás reakciókat okozhatnak, több esetben pedig akár halálos kimenetelű is lehet a használatuk.
„Az egészségügyi kockázatokra azért is különösen érdemes odafigyelni, mivel az élelmiszerek közül az egyik leggyakrabban hamisított terméknek a babatápszer számít, ami szintén ékes bizonyítéka annak, hogy a bűnözők semmitől sem riadnak vissza”
– tette hozzá Medvec, aki szerint a hamisítás veszélyeivel kapcsolatos tudnivalókról a lakosságot bővebben az Iparjogvédelmi Hivatal honlapján (www.indprop.gov.sk) tájékoztatják.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.