<p>Szlovákiában a kormány egyre szigorúbb intézkedéseket vet be az adócsalók ellen, aminek köszönhetően lassan kifehéredik a gazdaság. A szürkegazdaság aránya manapság a bruttó hazai termék (GDP) 15 százalékát teszi ki, ami az új uniós tagországok közül a legjobb eredménynek számít.</p>
Kifehéredik a szlovák gazdaság
Pozsony |
A gazdasági válság miatt csökkentek az állam adóbevételei, az elmúlt években a politikusok ezért a legkülönbözőbb intézkedéseket vetették be az államkassza bevételeinek a növeléséhez. A tapasztalatok szerint az adók növelése miatt megugrik az adócsaládok száma, az uniós tagországok többsége azonban az adók növelésével párhuzamosan az adóbehajtáson is szigorított. Márpedig a szigorított szabályok miatt mára egyre kevesebb vállalkozónak éri meg feketemunkásokat alkalmazni vagy csalni az adóval, aminek köszönhetően fokozatosan csökkent a szürkegazdaság aránya is. Mindezt Szlovákia esetében az áfabevételek növekedése jelzi. Korábban ebből az adónemből egyre kevesebb pénz folyt be az államkasszába, az elmúlt öt negyedévben azonban egyre nagyobb összeget sikerül behajtania az államnak. Az AT Kearney piackutató társaság elemzése szerint a szürkegazdaság aránya Szlovákiában a bruttó hazai termékhez (GDP) viszonyítva a 2009-es 16,8 százalékról 2013-ra 15 százalékra csökkent. Csak összehasonlításképpen: az Európai Unióban a szürkegazdaság átlagos aránya ugyanekkor 18,5 százalék környékén mozgott, és Szlovákiának sikerült leköröznie az összes új uniós tagállamot is, régiónk leginkább kifehérített gazdaságává lépve elő. Magyarországon a fekete- és szürkegazdaság aránya a bruttó hazai termék 22,1 százalékát teszi ki, Csehországban pedig 15,5 százalékos az adózatlan tranzakciók aránya. Idén ráadásul tovább javulhat a helyzet. A Hospodárske noviny gazdasági napilap elemzése szerint a szürkegazdaság aránya Szlovákiában 2014-ben 14,6 százalékra eshet vissza. Szlovákia azonban egyáltalán nem számít kivételesnek az Európai Unióban, hiszen a trend az elmúlt években egyértelműen a szürkegazdaság visszaszorítása volt. Az Európai Unió egészében a 2009-es 19,9 százalékról, az elmúlt évre a már említett 18,5 százalékra sikerült visszaszorítani az árnyékgazdaság arányát. Az észak-európai államokban, valamint Németországban a részarány körülbelül 13 százalékos, az adatok pedig Franciaország (9,9 százalék) és Nagy-Britannia (9,7) esetében is nagyjából megegyeznek. Írországban a szürkegazdaság GDP-hez viszonyított aránya 12,2 százalék, annak ellenére, hogy Németország az elmúlt időszakban többször is kifogásolta Dublin pénzügyi és gazdasági politikáját. Az árnyékgazdaság Ausztriában (7,5 százalék) és Svájcban (7,1 százalék) a leginkább visszaszorított. A rejtett gazdaság kétharmadát a be nem jelentett munka adja, a másik nagy tétel az adóelkerülés, amely rendszerint a készpénzes alapon működő, jövedelmüknek csak egy részét bevalló vállalkozásokhoz köthető. Az adóelkerülés által leginkább érintett ágazatok közé az építőipar, a kiskereskedelem, a feldolgozóipar, a turizmus és a mezőgazdaság tartozik, ezekben a szektorokban dolgoznak ugyanis jelentős számban bejelentés nélkül. (TASR, mi)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.