„Hajlamosak vagyunk azt gondolni a népszámlálásról, hogy egy egyszeri felmérés“ – kezdte az előadást Kovács Balázs. A 2021-es népszámlálás során két kérdésben lehetett bevallani a nemzetiségünket. Ez az új metódus helyénvalósága a szakértő állítása szerint megosztotta az embereket.
A metódus bevezetésében Ravasz Ábel, romaügyi kormánybiztos is részt vett.
„Az volt az érzésem, hogy ha csak egy kérdést teszünk fel a nemzetiség bevallásával kapcsolatban, az nem ragadja meg az ország nemzetiségi sokszínűségét. Például a magyar nyelvű romák eddig nem tudták jelölni, hogy mindkét nemzetiséghez tartoznak, a vegyes házasságból származó gyermekeket pedig arra kényszerítette a kérdőív, hogy az egyik vagy a másik szülő oldalára álljon. Nekik segít a legtöbet, ha nem csak egy válaszlehetőség van“ – mondta a kormánybiztos.
Fiala-Butora János szerint kicsit problémás Szlovákiában nyelvi jogokról beszélni, ugyanis szemben más nyugati országokkal, nálunk bár van nyelvi jogunk az egészségügyi szolgáltatásokat igénybe venni, a kórház nem köteles kisebbségi nyelvű alkalmazottat biztosítani számunkra.
„Vannak aki azt gondolják, hogy a magyarok ugyanazok a magyarok, akik a Kárpát-medencébe jöttek, én azt gondolom, hogy magyar az, aki annak vallja magát. Akkor tudunk erősek lenni, ha mindenkivel, aki hajlandó a részünk lenni, engedjük, hogy az legyen. Ha nem teszünk így, saját magunkat csonkítjuk meg“ – mondta Ravasz Ákos.
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.