Ma szállítják el a lezuhant MiG roncsait

Ma szállítják el a lezuhant MiG roncsait
Aranyosmarót |

Egyelőre nem tudni, pontosan mi okozta a MiG–29-es vadászgép szombat esti balesetét Aranyosmarót mellett, egyes információk szerint a vadászgép üzemanyaghiány miatt zuhanhatott le.

A szlovák vadászgépek pilótái tapasztaltak, átlagéletkoruk negyven év, ám a szakértők már régóta figyelmeztetnek a 20–30 éves MiG-ek rossz műszaki állapotára.

A baleset szombat este 21.30 körül történt. A zuhanás előtt a pilóta lakatlan terület felé kormányozta a gépet, majd katapultált.
A besztercebányai Roosevelt kórházba szállították, nincs életveszélyes állapotban.

Hidegvér

Peter Gajdoš védelmi miniszter nem akart nyilatkozni a baleset okáról, mint mondta, megvárja a nyomozás végét.

„Minden kommunikáció rögzítve volt, lehet, hogy voltak valamilyen hibajelentések is, részleteket most nem tudok. Amint meglesznek az eredmények, nyilvánosságra hozzuk, nincs ok bármit is titkolni”

– mondta Gajdoš, aki szerint a pilóta hidegvérrel cselekedett, az utolsó percig próbálta megoldani a helyzetet, s az előírások szerinti minden vészjelzést és figyelmeztetést leadott, mielőtt a földre irányította volna a gépet. „Csak díjazni tudom a pilóta magatartását” – közölte Gajdoš.

Elképzelhető, hogy a gép üzemanyaghiány miatt zuhant le, ám ez valamilyen műszaki meghibásodás következménye is lehetett. A MiG roncsait ma kellene átvinni a baleset helyszínéről a szliácsi katonai reptérre, ahol elvégzik a műszaki vizsgálatokat.

Gyakorlatoztak

Egy régi MiG–29-es gép is több millió euróba kerülhet. A szlovák hadsereg legutóbb 17 évvel ezelőtt veszített el vadászgépeket. 2002. november 6-án Igló mellett ütközött össze két gyakorlatozó MiG–29-es. Mindkét pilóta katapultált, egyikük belehalt a sérüléseibe.

A szombati baleset is két MiG–29es gyakorlórepülése közben történt. A gépek 18.10-kor szálltak fel, az egyik gép 19.12-kor landolt Szliácson, a másikat a rossz idő miatt a pozsonyi reptérre küldték, végül 21.30-kor lezuhant. A pilóta a szlovák légierő legtapasztaltabb pilótái közé tartozik, a NATO légvédelmi rendszerébe van besorolva. Összesen 1200 órát töltött levegőben, ebből közel 630 órát repült a MiG–29-es vadászgéppel.

Szlovákiának a szombati balesetig 12 MiG–29-ese volt, ám többségük javítás miatt nincs repülőképes állapotban. Szakértők már több alkalommal figyelmeztettek az orosz gyártású vadászgépek rossz műszaki állapotára. A 20–30 éves gépeket legkésőbb 2023-ban kezdik lecserélni az amerikai F-16-os vadászgépekre, amelyeket tavaly rendelt meg a kormány több mint kétmilliárd euróért.

Addig a MiG-ek szervizelését, úgy mint eddig, orosz technikusok fogják végezni a szliácsi reptéren. Azt, hogy a hátralevő években is az oroszok gondoskodjanak a vadászgépekről,az SNS-vezette védelmi tárca javaslatára hagyta jóvá a kormány idén év elején.

(dem, TASR)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?