<p>Lesöpörte az asztalról a Szlovák Pedagógusok Kezdeményezésének követelését a parlament oktatásügyi bizottsága. Közben Komáromban tüntetést szerveznek péntekre.</p>
Lesöpörték a tanárok követeléseit
A sztrájkbizottság tagjai csalódottak, állítják, hogy mintegy 9 ezer pedagógus folytatja a sztrájkot és kitartanak a végsőkig.
A parlament oktatásügyi bizottságának rendkívüli ülése sem hozott előrelépést a pedagógussztrájkkal kapcsolatban, melyen a bizottság tagjai mellett Juraj Draxler (Smer) oktatásügyi miniszter és a Szlovák Pedagógusok Kezdeményezésének (ISU) tagjai, erősítésként pedig Peter Pellegrini (Smer) házelnök és Pavel Ondek szakszervezeti vezető is jelen volt.
Az ISU tagjai azt szerették volna, hogy a bizottság foglaljon állást a követeléseik létjogosultságával, arányosságával, illetve tartalmával kapcsolatban. Szólítsa fel a kormányt, hogy tegyen lépéseket a helyezet megoldására. Továbbá rendkívüli parlamenti ülés összehívását sürgették, melyen választ várnak arra a kérdésre, hogy az oktatásügy állásáról szóló 2012-es jelentés miért nem került a kormány elé.
A Híd törvénymódosítást javasolt. Bugár Béla (Híd) szerint a kormány gyorsított eljárásban, közös megegyezés alapján emelhetné a pedagógusok tarifabérét úgy, hogy a jogszabály már márciustól hatályba lépjen. Martin Fronc (KDH) bizottsági alelnök szerint lehetséges megoldás lehetne, ha a pártok nyilvános ígéretet tennének, hogy a választásokat követően elfogadják a 2016–2020-ra vonatkozó nemzeti oktatási programot, konkrét intézkedésekkel és anyagi fedezettel együtt. A smeres többségű bizottság végül csak Martin Fronc javaslatát fogadta el határozatként. Magyarul sem a kormány, sem a tárca nem hajlandó tárgyalni a pedagógusok követeléseiről. A smeres többség miatt a pedagógusok a rendkívüli parlamenti ülésben sem bizakodhatnak.
Juraj Draxler szerint a sztrájkolók rosszul fogalmazták meg követeléseiket, és nem tartja szerencsésnek az általuk szervezet tiltakozó megmozdulásokat sem. Kifogásolta, hogy az ISU a kollektív szerződés előkészítésekor nem tiltakozott, és hogy a sztrájkot nem a szakszervezeten keresztül szervezik.
„Elutasítom azokat az állításokat, melyek szerint a kormány nem teljesítette a kormányprogramba foglaltakat. Mindet teljesítette. Jövő hétre elkészül a tárca részletes elemzése, pontos adatokkal fogjuk cáfolni ezeket a kijelentéseket” – közölte Draxler, aki szerint a sztrájkhoz csupán a pedagógusok töredéke csatlakozott.
Pavel Ondek szakszervezeti vezető megismételte, hogy egyetért az ISU követeléseivel, a sztrájkot azért nem támogatja, mert aláírta a kollektív szerződést.
„A kormány bagatellizálja a helyzetet. Eddig több mint 14 500 pedagógus csatlakozott a munkabeszüntetéshez, mintegy 300 ezer tanítási óra elmaradt, vagy nem a szaktanár tanította le. Szeretnénk tudni, hogy a kormány hogyan akarja helyettesíteni azt a 9000 pedagógust, akik továbbra is sztrájkolnak” – tette fel a kérdést Branislav Kočan, az ISU egyik tagja, aki szerint mindaddig kitartanak, amíg a kormány nem teljesíti követeléseiket. Az alábbi videón Martin Poliačik, SaS-es képviselő azt kéri számon a bizottságon, miért nem hallgatják meg a tanárokat:
Čo je fér a čo nie je fér! Martin Martin Poliačik si to správne pomenoval!
Közzétette: Tatiana Benkova – 2016. február 2.
Élőláncot szerveznek Komáromban
Csatlakozva a pedagógusok országos megmozdulásához élőláncot szerveznek Komáromban a civilek. A békés demonstrációval a pedagógusi hivatás áldatlan körülményeire szeretnénk felhívni a nyilvánosság figyelmét.
A szervezők arra kérik a pedagógusokat és a pedagógusok ügye mellett nyíltan kiálló civileket, tartsanak a tüntetőkkel február 5-én (pénteken), 15:00-kor, amikor is Komáromban, a Klapka téren tart nagygyűlést a tiltakozó közösség.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.