Leško: a mečiarizmus felé sodródik az ország

Pozsony |

<p>A mai politikai valóság formáiban nem, de alapjaiban a mečiarizmusra hasonlít, vagy legalábbis afelé tendál - jelentette ki a Szlovák Rádió és Televízió (RTVS) mai közéleti műsorában Marián Leško újságíró.&nbsp;</p>

Hozzátette: a kormány jelenleg is arra törekszik, hogy mindent egy központból irányítsanak és ellenőrizzenek, illetve hogy az autonóm szervezetek és intézmények politikai utasításoknak vessék alá magukat. Leško erről a Michal Kováč exelnök temetése és a vele kapcsolatos ügyekkel összefüggésben beszélt. Az újságíró szerint Michal Kováč ugyan egy politikai párt támogatásával jutott az ország élére, de ezt követően az összes állampolgár elnöke akart lenni, aki tiszteletben tartja az alkotmányt, és nem hajlik meg a politikai nyomás alatt, nem veti alá magát politikai utasításoknak. Leško hangsúlyozta: Kováč példáját kellene követniük a mai közjogi méltóságoknak és köztisztviselőknek is. Leško szkeptikus a mečiari amnesztiák eltörlését illetően. Szerinte erre 1999-ben és 2000-ben lett volna reális lehetőség, mert a parlamentben akkor alkotmányos többségben volt a Mečiar-ellenes koalíció. Hozzátette: ez a trauma a mai napig meghatározza, hogyan viszonyulnak a polgárok az állami intézményekhez és magához az államhoz. A műsorban megszólalt Štefan Zelník (SNS) is, aki az amnesztiákat erkölcsi szempontból aggályosaknak nevezte. Az azonban kérdéses, hogy alkotmányos többséggel el lehet-e törölni az amnesztiákat - fűzte hozzá. Alan Suchánek (OĽaNO) ugyankkor emlékeztetett: Vladimír Mečiar módosította az első amnesztiát, és amit módosítani lehet, azt el is lehet törölni. Ján Budaj, az Egyszerű Emberek (OĽaNO) képviselője novemberben készül benyújtani egy indítványt, melyben Vladimír Mečiar hírhedt amnesztiáit próbálja meg ismételten eltöröltetni. KOMMENTÁRUNK A TÉMÁBAN: TÖRÖLNI AZ AMNESZTIÁT! Mečiar 1998. március 3-án adott amnesztiát azoknak, akiknek közük lehetett ifj. Michal Kováč, a távozó államfő fiának 1995-ös elrablásához. Mindezt csak néhány órával azután tette, hogy Kováč távozott az elnöki hivatalból, és a kormányfő átvette a jogköreit. A sietséget jellemzi, hogy a döntés még aznap bekerült a törvénytárba. Az emberrablást – és az ezzel összefüggő Remiáš-gyilkosságot –, mely a Mečiar-éra egyik legsötétebb foltja, azóta sem sikerült feltárni, és nem ítélték el a felelősöket. Az amnesztiákkal már sokszor foglalkozott a parlament, Budaj javaslatára már nyolcadik alkalommal kerülhet a törvényhozás elé. 
Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?