Az európai sajtó továbbra is az amerikai elnök európai körútját elemezte, különösen a pozsonyi orosz–amerikai csúcstalálkozó került reflektorfénybe. Az amerikai sajtó természetesen szintén bő terjedelemben tárgyalta Bush elnök európai körútját. Az orosz lapok szerint a pozsonyi csúcs a korrektség mintájául szolgált.
Leplezhetetlen feszültség
George Bush – bár beszélt az orosz demokrácia hiányosságairól, egyáltalán nem akarta zavarba hozni Putyin elnököt. A háttérben, a magánbeszélgetésekben azonban valószínűleg kemény tárgyalások folytak. Mindazonáltal az amerikai kommentátorok abban egyetértenek, és ezt tükrözi például a New York Times tegnapi vezércikke is, hogy Bush és Putyin inkább azokra a területekre, témákra koncentrált, amelyekben egyetérthetnek. Egyébként az elnök útját amerikai szempontból sikeresnek tartják.
Az International Herald Tribune szerint a középkori pozsonyi várban tartott sajtóértekezleten eredetileg az egységet kellett volna demostrálni, ám ehelyett szokatlanul feszült pillanatokat hozott.
Békésnek bizonyult Vlagyimir Putyin orosz és George Bush amerikai elnök pozsonyi találkozójának látható része, dacára a feszültségről szóló prognózisoknak, amelyek parázs vitát jósoltak a demokrácia eltérő felfogása tekintetében – állapította meg a Gazeta tegnapi számában, tükrözve az orosz média és a politikai elit derékhadának véleményét.
Bár a két elnök kellemetlen kérdéseket készült feltenni egymásnak, kerülték nézeteltéréseik nyilvános boncolgatását, és az újságírók sem tudták őket ellentéteik taglalására késztetni a csütörtöki csúcs utáni sajtókonferencián – jegyezte meg a Gazeta.
Bush és Putyin iparkodott demonstrálni, hogy személyes barátságuk fontosabb bármilyen nézeteltérésnél. Mindamellett nem jutottak egyetértésre az oroszországi demokrácia sorsának alapvető kérdésében – írta a liberális Kommerszant.
A centrista Izvesztyija szerint a pozsonyi csúcs a korrektség mintájául szolgált. Az egymás szemébe nézés ideje már régen lejárt, de a kapcsolatok négy éve Ljubljanában lefektetett stílusa fennmaradt: az elnökök demonstrálják, hogy bármilyen rejtett (vagy olykor nyílt) szembenállás elhalványul személyes kapcsolatuk ereje mellett. Az Izvesztyija úgy látta, hogy Bush végül nem fogadta meg azok tanácsait, akik szerint nyilvánosan hangot kellett volna adnia az Oroszországgal szembeni kritikának.
A szintén liberális Vremja Novosztyej szerint Putyin pontozással győzött a csúcson. Bushtól ugyanis, bár előzőleg többször nyilatkozta, hogy egyenesen számon kéri Putyinon a demokráciadeficiteket a sajtó semmi ilyesmit nem hallhatott. Ellenkezőleg, Bush sugárzott az elégedettségtől, sőt a büszkeségtől, amikor Putyin biztosította, hogy Oroszország kitart a demokrácia mellett, amelyet 14 éve választott, bár a realitásainak megfelelően honosítja meg. (MTI, TASR, MNO)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.