Lassan indul a menekültek elosztása

<p>Javulnak a menekültek áttelepítési és áthelyezési számai is a 2015-ben elfogadott elosztási mechanizmus alapján. Szlovákia viszont alig, Magyarország pedig egyáltalán nem fogadott be menekülteket.</p>

Habár sokan már a létrejöttekor temették a menekültek áthelyezéséről szóló megállapodást, és még mindig nem a legfényesebben működik, de a menekültek áttelepítéséről és áthelyezéséről szóló, a héten kiadott jelentés szerint emelkedik azoknak a menekülteknek a száma, akiket Olaszországból és Görögországból helyeztek át másik tagállamba, és a veszélyzónákból is többen jutottak be közvetlenül az Európai Unióba.

Áthelyezés és áttelepítés

„Az áthelyezésről változatlanul pozitív általános tendencia rajzolódik ki: a beszámolási időszakban újabb 3813 személyt helyeztek át, és a havi áthelyezések száma decemberben rekordot döntött – 1926 fő volt. Az áthelyezett személyek teljes létszáma jelenleg 11 966 fő” – áll az Európai Bizottság jelentésében. Szerintük a cél ugyanakkor az, hogy Olaszországból havi 1000, Görögországból pedig havi 2000 menekültet tudjanak más tagállamokban elhelyezni.

A tagállamok a már az unió területén levő menekültek mellett közvetlenül a veszélyzónákból is befogadnak menekülteket. „Már 13 968 személy számára megoldottuk az Európába való jogszerű és biztonságos eljutás lehetőségét” – áll a jelentésben. A 2015 júliusában elfogadott uniós áttelepítési mechanizmus keretében vállalt 22 504 áttelepítésből már 13 968 megvalósult. Az előző jelentés óta 913 személyt telepítettek át, elsősorban Törökországból, Jordániából és Libanonból.

Szlovákia – 9 fő

Sem Szlovákia, sem Magyarország nem teljesíti a menekültek elosztására meghatározott kvótákat. Szlovákia összesen 9 menekültet vett át Görögországtól az elosztásban szereplő 652 helyett, Olaszországból 250-et kellene átvállalnia, de még egy sem érkezett. Magyarország sem Görögországból, sem Olaszországból nem vett át menekülteket, a kvótája 1294 fő. Görögországból a legtöbb menekült Franciaországba (2445 fő) és Németországba (1342) érkezett, de csaknem ezret vett át Hollandia is. Olaszországból a legtöbben Németországba (700 fő), Hollandiába (422), Norvégiába (415), Finnországba (359) és Svájcba (340) érkeztek.

Határvédelem

A menekültek elhelyezése mellett az unió továbbra is nagy hangsúlyt fektet a menekültek beáramlásának megakadályozására. A balkáni útvonal jelenleg szinte teljesen lezárult, nagyrészt az uniós és Törökország közti megállapodásnak köszönhetően, de a mediterrán útvonalon – Líbia és Olaszország között – továbbra is sok menekült érkezik. „2015 októbere óta, amikor volt olyan nap, hogy 10 ezer menekült érkezett Törökországból Görögországba, sikerült átlagosan napi 80 alá csökkenteni az érkező menekültek számát” – emelte ki Natasha Bertoud, az Európai Bizottság menekültügyekét felelős szóvivője. Előrelépés az is, hogy ma már minden olyan menekülttől ujjlenyomatot vesznek, aki belép az unió területére.

Tavaly megkezdte működését az Európai Határ- és Parti Őrség is, amely 1550 fővel erősíti a nemzeti határvédelmi szerveket. A legtöbben – 760-an – Görögországban teljesítenek szolgálatot, 600 határőr Olaszországban segít, 130-an vannak Bulgáriában és 70-en a nyugat-balkáni országokban.

A legnagyobb „forgalmú” menekültútvonal jelenleg Líbia és Olaszország között van nyitva. Bertoud szerint a legnagyobb gondot az okozza, hogy Líbiában nincs olyan fél, akivel az unió meg tudna egyezni. A megerősített tengeri határvédelemhez igazodtak az embercsempészek is, akik ma már egyszerű lélekvesztőkben engedik útjukra a menekülteket, arra számítva, hogy az uniós parti őrség kimenti őket a tengerből.

Milliárdos támogatások

Az unió több milliárd eurót költött már el határain belül és kívül a menekültek megállítására. A tagállamok közül 2015 óta Görögország kapta a legnagyobb támogatást – 1 milliárd eurót –, Olaszországot 655 millióval, Bulgáriát pedig 259 millió euróval támogatta Brüsszel.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?