Lajčák: a bocsánatkérés kevés

<p>Budapest/Pozsony. A szlovák és magyar kormány továbbra is másként látja a Beneš-dekrétumok ügyét, a nyilatkozatokból viszont úgy tűnik, mindkét oldalon van igény arra, hogy megbeszéljék, esetleg le is zárják a témát.</p>

ÚJ SZÓ-ÖSSZEFOGLALÓ

Ha Szlovákia bocsánatot kérne a magyaroktól, azzal nem oldódna meg a Beneš-dekrétumok több évtizede húzódó vitája. Miroslav Lajčák szlovák külügyminiszter így reagált magyar kollégája, Martonyi János szavaira, aki kedden úgy fogalmazott: „A kölcsönös kiengesztelődéshez és a múlt lezárásához vezető útra a szlovákiai magyarok irányába történő bocsánatkéréssel kellene rálépnünk.”

Lajčák tegnap a kormány ülése után azt mondta, a bocsánatkérés nem jelentene megoldást. „Nem arról van szó, hogy Szlovákia bocsánatot kér, és minden el van intézve – jegyezte meg. Szlovákia állítólag készen áll, hogy erről tárgyaljon. – Leülhetünk és megbeszélhetjük, mi az, amit meg kell tenni, hogy lezárhassuk ezt a kérdést” – javasolja a szlovák miniszter. Szerinte ez bonyolultabb ügy, mint az egykori csehországi szudétanémetek esete. Az egész mostani párbeszéd ugyanis onnan indult, hogy Lajčák a Mladá fronta Dnes cseh napilap hétfői számában azt mondta, elképzelhetőnek tartja, hogy Szlovákia tesz egy olyan gesztust a magyarok irányába, mint Petr Nečas cseh kormányfő, aki a közelmúltban bocsánatot kért a II. világháború után kitelepített németektől. Lajčák tegnap azt is hangsúlyozta, hogy a dekrétumok eltörléséről szó sem lehet, mert azt a szlovák kormány a háború utáni európai status quo részének tekinti. „Eltörlésükkel a II. világháború végeredményeit vonnánk kétségbe” – vélekedik Lajčák.

Mindkét tárcavezető nyilatkozatai azt jelzik, hogy a két kormány igényli a Beneš-dekrétumokról folyó vita lezárására. Martonyi János egyetért Lajčákkal abban, hogy a két ország között erősödő bizalmi viszony és az intenzív kormányközi kapcsolatok lehetővé teszik, hogy azok a témák is napirendre kerüljenek, amelyek tekintetében a felek álláspontja alapvetően ellentétes volt egymással. Megbeszéléseik során állítólag megerősítették, hogy a kérdés rendezése közös érdek. (MTI, SITA, vps)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?